اخبار

کارگاه آموزشی بیمه بیکاری و حمایت از مشاغل در استان تهران با هدف حمایت ازتولید و اشتغال مجدد برگزار شد.

www.tehran.mcls.gov.ir
کارگاه آموزشی یک روزه بیمه بیکاری و حمایت از مشاغل با هدف حمایت از تولید و اشتغال مجدد روز سه شنبه مورخ 97/5/30 در سالن اجتماعات اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان تهران برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان تهران در این کارگاه آموزشی یک روزه مهندس احمد مشیریان معاون روابط کار وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی ،آقای دکتر سعید کرمی از قضات و اساتید آموزش دیوان عدالت اداری، مهندس حاتم شاکرمی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران ، مهندس کریم یاوری مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی ، مدیران کل تامین اجتماعی شرق ، غرب و شهرستانهای استان تهران و جمعی از مدیران ، سرپرستان  و کارشناسان ادارات ستادی و اجرایی استان تهران حضور داشتند.

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان تهران، ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این کارگاه با ارائه گزارشی در خصوص بیمه بیکاری و حمایت از بنگاههای مشکل دار استان افزود: بیمه بیکاری برای جامعه کار و تولید یک فرصت است که سیاستهای دولت در این زمینه جنبه حمایت اجتماعی از نیروی کار داشته و هدف اصلی آن را تقویت تولید و اشتغال زایی است.

شاکرمی در ادامه با بیان برنامه های عملیاتی انجام شده در همین خصوص بیان داشت : اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان تهران با کوشش پرسنل توانست در کمترین زمان ممکن با کمترین هزینه برنامه های عملیاتی خود را بر اساس اهداف از پیش تعیین شده به انجام برساند که در سال گذشته مبلغ51 میلیار ریال صرفه جوئی از بابت کشف اشتغال پنهان و قطع مقرری بابت اشتغال مجدد افراد به  صندوق بیمه بیکاری کمک کند.

وی افزود: پیشنهادی در این راستا به وزارت متبوع ارائه داده تا بتوان از محل مبالغ این صرفه جوئی به بنگاههای مشکلدار که نیاز به تسهیلات ارزان قیمت دارند کمکهای حمایتی نمود.

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان تهران ضمن بیان چالشها و مشکلات در بخش آموزش مقرری بگیران بیان نمود: آموزش مقرری بیگیران بیمه بیکاری در مراکز فنی حرفه ای انطباقی با نیازهای بازار کار نداشته و سازمان فنی و حرفه ای در این زمینه باید گام موثری بردارد.

وی با بیان این که بیش از یک چهارم مقرری بگیران کل کشور در استان تهران قرار دارند بیان داشت: با اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان تهران جلساتی در خصوص همکاری بیشتر و برگزاری رشته های آموزشی مورد نیاز بازار کار و افزایش ظرفیت جذب مقرری بگیران برگزار نموده ایم.

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان تهران با اشاره به اینکه دوره های آموزشی فنی وحرفه ای بایستی علاوه بر نیاز بازار کار متناسب با علایق مقرری بگیران باشد گفت: در این زمینه باید زیر ساختهای تفاهم نامه سه جانبه اصلاح و با برنامه ریزی دقیق و کارشناسانه و همچنین متناسب با بازار کار  تفاهم نامه جدیدی منعقد شود.

شاکرمی در ادامه بیان داشت: بایستی پس از متناسب سازی ظرفیت های داخلی با ظرفیتهای ایجاد شده خدمات متناسبی را به ارباب رجوع  ارائه کنیم که این موضوع  مستلزم  برخورداری از سیستم نرم افزاری مدرن  و الکترونیکی کردن خدمات در ساختار اداری میباشد.

وی در پایان افزود: ساماندهی آموزش های مقرری بگیران بیمه بیکاری باید به جد پیگیری و انجام شود و در این خصوص بخش تعاون می تواند در زمینه ایجاد اشتغال برای مقرری بگیران از طریق تشکیل تعاونیهای مربوطه گام موثری بردارد.

در ادامه این کارگاه آموزشی، مهندس مشیریان معاون روابط کار وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی سخنان خود را با موضوع الکترونیکی نمودن خدمات قابل ارائه به مردم در وزارت تعاون کار ورفاه اجتماعی آغاز نمود و بیان داشت: پیش نیاز ارائه آمار بروز ، صحیح و دقیق استفاده از نرم افزارهای تخصصی و ایجاد پایگاههای داده ای بصورت الکترونیکی می باشد که وزارت متبوع بصورت مستمر و جدی به حل و فصل این چالش بزرگ پرداخته و که بزودی سامانه ثبت قراردادهای کار و ثبت دادخواستها در 3 استان کشور من جمله استان تهران مورد استفاده قرار می گیرد.

وی همچنین به چالشهای مربوط به واگذاری امور غیر حاکمیتی بیمه بیکاری به دفاتر کاریابی غیر دولتی اشاره نموده و افزود: این موضوع نیز بصورت دقیق در دست بررسی بوده و در صورت رفع موانع موجود، اجرائی خواهد گردید.

معاون روابط کار وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در خاتمه از تمامی مدیران و دستگاههای اجرائی خواست مساعدت و هماهنگی در جهت الکترونیکی نموده خدمات وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی را انجام دهند تا بتوان بار سنگینی که بر دوش ادارات اجرائی کشور قرار دارد برداشته شده و امور مربوطه ساماندهی گردد.

دیگر سخنران این کارگاه آموزشی کریم یاوری مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی ضمن قدردانی از مدیران و پرسنل زحمت کش اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان تهران در خدمت رسانی به ارباب رجوع بیان داشت: بایستی دقت ما بر این باشد تا در مبحث برقراری مقرری بیمه بیکاری و یا قطع مقرری بیمه بیکاری متقاضیان، ضمن دقت نظر در استحقاق متقاضیان و رعایت قوانین و مقررات مربوطه، از افراد نیر حقی ضایع نگردد.

وی با اعلام مسئولیت خطیر ستاد بیمه بیکاری در استان تهران با توجه به ظرفیت بالای این استان، رسیدگی به مشکلات بنگاههای مشکل دار را اولویت کاری در استان تهران دانسته و بیان داشت: بایستی مشکلات آنان در اسرع وقت از طریق کمسیونهای مرتبط و هماهنگی با دستگاهها و سازمانها مربوطه حل و فصل گردد تا از تعطیلی بنگاههای اقتصادی جلوگیری بعمل آمده و منابع صندوق بیمه بیکاری برای آیندگان ذخیره گردد..

یاوری اظهار داشتند: به منظور صیانت از نیروی کار و حمایت از پایداری تولید و بنگاههای اقتصادی چتر حمایتی بیمه بیکاری با گسترش دامنه پوشش برای کارگرانی که بدون میل و اراده از کار بیکار می شوند با رویکرد اشتغال مجدد مقرری بگیران بیمه بیکاری و کاهش طول مدت ماندگاری مقرری بگیران در برزخ بیکاری به جدیت پیگیری شده که در این رابطه نتایج خوبی نیز به دست آمده است.

وی با یادآوری اینکه در سراسرکشور بیش از 220 هزار نفر از مقرری بیمه بیکاری استفاده می کنند، گفت: توانمند سازی مقرری بگیران بیمه بیکاری که از اولویتهای کاری وزارت تعاون ,کار و رفاه اجتماعی است با ارتقاء مهارتهای فنی وحرفه ای و ارائه آموزشهای جدید و منطبق با تکنولوژی و فناوریهای نوین و همچنین بازآموزی مهارت آنان محقق می شود.

مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی افزود: مشکلات بنگاههای اقتصادی ضرورت توجه ویژه مدیران و کارفرمایان برای حل این معضلات را می طلبد، اما مشکلات برون کارگاهی همانند رکود، تحریم ها، واردات بی رویه، قاچاق کالا، مطالبات از دستگاهها و سازمانهای دولتی و... می بایستی از طریق اتخاذ سیاست های منطقی و اصولی و قانونی توسط دولت رفع  گردیده و در راستای به حداقل رساندن این معضلات اقدام گردد و کارآفرینان، کارفرمایان و سرمایه گذاران را از این طریق مورد حمایت قرار دهیم.

وی ادامه داد: با تشکیل کارگروههای تسهیل و رفع موانع تولید در استانها و کارگروه ملی تسهیل و رفع موانع تولید در کشور مدت زمان رسیدگی و بررسی مشکلات و چالشهای واحدهای مشکلدار کاهش یافته است.

یاوری مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خاتمه افزود: در سال 95 حدود سی و یک هزار نفر از مقرری بگیران بیمه بیکاری برای طی دوره های مهارتی و آموزشهای فنی و حرفه ای و ارتقاء مهارت به مراکز آموزش فنی و حرفه ای در کل کشور معرفی شدند.

لازم بذکر است در بخش پایانی این کارگاه آموزشی دکتر کرمی از اساتید دیوان محترم اداری پس از بیان نقطه نظرات خود در حوزه بیمه بیکاری با حاضرین به گفتگو پرداختند و به سوالات آنان پاسخ دادند.

۳۰ اَمرداد ۱۳۹۷ ۱۳:۲۲
روابط عمومی اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان تهران |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید