اخبار

سیزدهمین جشنواره تعاونی های برتر استان تهران برگزار شد.

www.tehran.mcls.gov.ir
همزمان با هفته تعاون سیزدهمین جشنواره تعاونی‌های برتر استان تهران با حضور مسئولین کشوری و استانی و همچنین جمع تعاونگران این استان در مجموعه فرهنگی ورزشی تلاش برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان تهران سیزدهمین جشنواره تعاونی های برتر استان تهران با حضور مهندس کلانتری معاون امور تعاون، وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی، جمالی پور معاون استاندار تهران و فرماندار شهرستان ری ، مهندس شاکرمی مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران و مهندس رستمی مدیر کل دفتر تعاونیهای توزیعی در سالن مجموعه تلاش برگزار شد .

در این جشنواره مهندس حمید کلانتری، معاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به نقش تعاونی ها در کوچک سازی دولت و واگذاری پروژه ها به شرکت های تعاونی بیان داشتند:  در پنج سال گذشته ۲۲ هزار و ۴۰۰ تعاونی جدید در کشور ایجاد شده که در نتیجه ۷۶ درصد از نظر تعداد تعاونی رشد داشته ایم. همچنین ۳۵۳ هزار شغل جدید از محل اقتصاد تعاونی ها ایجاد شد که رشد ۷۹ درصدی را نشان می دهد.

معاون امور تعاون وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی با تاکید براینکه باید جشنواره تعاونیهای برتر منشاء اثر و الگو گرفتن دیگر تعاونیها از تعاونیهای موفق و برتر باشد، گفتند : تعاونیها را باید در چندین ملاک مورد بررسی و واکاوی قرارداد تا بتوان با ارائه راهکارهای موفقیت شان در زمینه مدیریت، برنامه ریزی، هماهنگی، بهره وری، چگونگی تعامل با جامعه، چگونگی تعامل با اعضاء و بعنوان راهکارهائی به کل تعاونیها ارائه داد.

وی ادامه داد: برای داشتن جامعه ای موفق بایستی دست به دست هم دهیم  و با تلاش و همبستگی در این شرایط که با محدودیت و تحریم مواجه هستیم به نحوی شایسته عمل کنیم تا جامعه به سمت برون رفت از این مشکلات پیش رفته و به زودی با رونق اقتصادی مواجه شویم. زیرا بیشتر مشکلات تعاونی ها در اصل مسئله بودجه و مواد اولیه نیست بلکه نداشتن هیئت مدیره قوی و هماهنگی برای رفع مشکلات است.

مهندس کلانتری با تاکید بر ایجاد ارتباط موثر و مستمر بین تعاونی های مشکل دار و ادارات اجرایی، افزودند: تعامل موثر بین این دو گروه از بروز بسیاری از مشکلات جلوگیری خواهد کرد. تعاونی ها با مشورت ادارت تابعه این وزارتخانه می توانند بسیاری از سدهای موجود بر سر راه پیشرفت و بهره وری خود را برداشته و بسیاری از مشکلات موجود را رفع نمایند و اینگونه دولت و ملت در کنار هم قرار خواهند بود.

به گفته مهندس کلانتری نهضت تعاون که در دنیا آغاز شد برای مقابله با اندیشه‌ای بود که نظام سرمایه‌داری را تعدیل کند و اصول پایه تعاون اهداف ارزش‌پذیر از جمله آزادی، دموکراسی، مشارکت‌پذیری و حفظ حقوق افراد را دنبال می‌کرد. وی در ادامه با اشاره به مزیت شرکت‌های تعاونی در برابر شرکت‌های خصوصی تصریح کردند: مهم‌ترین ویژگی تعاونی‌ها نگاه عدالت‌محوری است. اگر جامعه ما به دنبال کاهش تبعیض و فقر و ایجاد عدالت است، بهترین قالب تعاون خواهد بود. اقتصاد تعاون نسبت به جامعه بی‌تفاوت نیست و در مقابل سرنوشت جامعه احساس مسوولیت می‌کند.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در عین حال اقتصاد تعاونی را موجب هم‌افزایی و کنار هم قرار گرفتن استعدادها دانسته و ادامه دادند: مهم‌ترین کارکرد اقتصاد تعاونی بالارفتن بهره‌وری و کاهش هزینه‌ها و قیمت تمام شده است، اما بیش از هر چیز تجمیع سرمایه‌های خردی است که به تنهایی کارگشا نیست و می‌تواند مشکل تجمیع منابع خرد در کشور را برطرف کند.

مهندس حاتم شاکرمی مدیر کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان تهران به عنوان میزبان این جشنواره ضمن خوش آمدگویی به مهمانان و مدعوین، اظهار داشتند: بر اساس رویه هر ساله  و به مناسبت  تبریک هفته تعاون، شهریور هر سال مصادف  با سالروز  تصویب  قانون تعاون در سال  1370 فرصتی ایجاد شده تا با پرداختن به ابعاد مختلف فعالیت ها، قابلیت ها و ظرفیت های تعاون جهت ترویج فرهنگ تعاونی و گسترش روحیه تعاون به عنوان الگوی موفق این روز بزرگ را در کنار خانواده بزرگ تعاون جشن بگیریم و از 26 تعاونی برتر استان تهران تجلیل نماییم.

وی ادامه داد: در فرصتی که برای ثبت نام در جشنواره اعلام شد 320 تعاونی در مدت 25 روزه  از تاریخ  24/3/97 لغایت  20/4/97 با مراجعه  و ثبت نام  در سامانه  خود را کاندیدای تعاونی برتر نمودند که در نهایت تعداد 17 تعاونی با کسب امتیازات لازم در این رقابت برتر و 8 تعاونی به عنوان برگزیده 1 تعاونی سبز و 1 تعاونی به عنوان سفیر تعاون انتخاب شدند

مدیر کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان تهران در ادامه گفتند: تا کنون 18 هزار تعاونی در استان تهران ثبت شده است که بر اساس  بررسی های انجام شده از این تعداد 10572 تعاونی با 5 میلیون نفر عضو فعال هستند. این تعاونی ها با حدود 4 هزار میلیارد تومان و با بیش از 500 هزار نفر شاغل در حال فعالیت هستند ، گفت: بیشترین تعداد تعاونی مربوط به شهرستانهای تهران دماوند اسلامشهر و شهریار است که این تعاونی ها در زمینه مسکن خدمات- تامین نیاز و تولید فعالیت دارند.

مهندس شاکرمی افزودند: تعداد تعاونی های دانش بنیان 12 با 277 و 4 میلیارد تومان با 166 اشتغال  و تعداد تعاونی های فراگیر 7 تعاونی 934 میلیون ریال و 258 اشتغال عنوان نمود.

ایشان در ادامه سخنانش با اشاره به این نکته مهم که تعداد تعاونی بانوان در این استان 660 تعاونی با حدود 10 هزار عضو با حدود 14 هزار شغل می باشد، افزودند : بیشترین تعاونی ها در سطح این استان توسط بانوان اداره می شود.

مدیر کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان تهران یادآور شد: تفکر مدیریت تعاونی ها بایستی بجای سرمایه های اقتصادی متمرکز بر سرمایه های اجتماعی باشد چرا که فعالیتهای اقتصادی تعاونی ها را از دیگر فعالیت اقتصادی خصوصی و دولتی متمایز می سازد در صورتی که کارکرد اجتماعی محور اصلی فعالیت اقتصادی تعاونی هاست. اما متاسفانه بیشتر مدیران منتخب توجه کمتری به سرمایه های اجتماعی خصوصا به تفکر گروهی و جمعی که مروج همدلی همراهی اعتماد هم اندیشی و همفکری و رسیدن به یک زبان مشترک است را دارند و این یکی از عوامل جدی تهدید برای تعاونی هاست. زیرا بهره وری در تعاونی ها با کارکرد اجتماعی موجب ارزش اجتماعی می گردد.

مهندس شاکرمی با اشاره به اینکه یکی از کارکرد تعاونی ضد انحصاری بودن تعاونی هاست، افزودند: متاسفانه امروزه در تعاونی ها کمتر به گردش مسئولیت توجه می شود و در بعضی از تعاونی ها بدلیل عدم وجود رقابت سالم گردش مسئولیت ها محدود شده است و این نگرش موجب کاهش نوآوری، نشاط، اعتماد و بهره وری می گردد که در نهایت موجب کاهش میزان مشارکت اعضاء در مجامع که خود عامل بسیاری از سوء ظن ها و اختلافات می باشد، خواهد شد. لذا روحیه ایثار و از خود گذشتگی باید جایگزین زیاده خواهی در تداوم مسئولیت در تعاونی ها شود.

ایشان در پایان تاکید کردند : نباید به اتاق های تعاون و اتحادیه ها بعنوان یک بنگاه کسب کار نگاه شود . این نهادها باید کارکرد های خود در جهت ارتقاء فرهنگی، مهارت افزایی و توسعه تعاونی ها را حفظ کنند تا  از ظرفیت ها و قابلیت های آنها در مواردی مانند اجرایی کردن اصل 44 استفاده بیشتری شود.

در خاتمه سیزدهمین جشنواره تعاونی‌های برتر استان تهران با اهداء لوح و تندیس از تعاونی های برتر این استان تقدیر شد.

۱۳ شهریور ۱۳۹۷ ۱۴:۰۵
روابط عمومی اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان تهران |

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید