اخبار

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با کارآفرینان و تعاونگران اسلامشهر در محل فرمانداری این شهرستان دیدار و گفتگو کردند.

www.tehran.mcls.gov.ir
انوشیروان محسنی بندپی سرپرست وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی در نشست صمیمی با کارافرینان و تعاونگران شهرستان اسلامشهر با حضور علیرضا محجوب عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، مسعود مرسلپور فرماندار شهرستان اسلامشهر، حاتم شاکرمی مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران و جمعی ازمسؤولین استانی و شهرستانی روز پنج شنبه مورخ 1397/7/5 در محل فرمانداری شهرستان اسلامشهر شرکت نمودند.

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی یکی از شروط مردم نهاد کردن اقتصاد را ایجاد و حمایت و ترویج از تعاونی ها دانسته و گفتند: باید با الگوسازی سعی در ترویج الگوی تعاون در کشور کنیم، باید فعالان اقتصادی در شبکه سازی، برندسازی و الگوسازی وارد شوند، دولت نیز این اتفاق را به عنوان یک راهبرد در نظر دارد. اکنون سالانه بالغ بر ۵۰۰ هزار نفر فارغ التحصیل دانشگاهی وارد چرخه کار می شوند. طبق آمار مرکز پژوهش های مجلس از پاییز ۹۳ تا اسفند ۹۶ سه میلیون نفر جمعیت فعال کشور افزوده شده است. بایستی با تعاونی ها چرخه اشتغال و تولید برای آنها ایجاد شغل کرد.

ایشان در ادامه گفتند: در حال حاضر ۲ محور برای اشتغال دنبال می شود، که یکی از این محورها اشتغال فراگیر روستایی است، که با کمک ۱.۵ میلیارد دلاری مجلس برای این اشتغال در نظر گرفته شده است و بانک های عامل ۱۲ هزار میلیارد تومان برای این افراد در نظر گرفته اند، که به دلیل قیمت ارز این میزان به ۱۷ هزار میلیارد تومان می رسد، تا بتواند به اشتغال روستایی بیانجامد.

 دکتر محسنی بندپی ضمن تاکید بر اشتغال روستایی گفتند: حفظ و فراهم کردن زمینه اشتغال به ماندگاری جمعیت روستایی می انجامد ما نباید شرایطی فراهم کنیم که روستاهای ما خالی شده و جمعیت روستایی به حاشیه شهرها بیایند و آسیب های اجتماعی را سبب شوند.

وی ۶ محور اشتغال فراگیر را مورد اشاره قرار داده و گفتند: اولین محور کارورزی در جهت افزایش مهارت است، متاسفانه همه فارغ التحصیلان به دنبال میز اداری هستند، ما در پی کشاندن فارغ التحصیلان به بازار کار هستیم، بیمه حوادث کارورزان را دولت بر عهده گرفته است، اگر یک کارآفرین، کارورزی را به کار بگیرد، بیمه کارفرمایی وی تا ۲ سال بر عهده دولت است.

محسنی بندپی در خصوص یارانه دستمزد نیز گفتند: در ۸ استان که نرخ بیکاری بالایی دارند، دولت تا ۳۰ درصد دستمزد افرادی را که به کار می گیرند، پرداخت می کند. این امر شامل استان تهران نمی شود، این یارانه به واحدهای تولیدی در استان های کم برخوردار کمک خواهد کرد.

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کارآموزی در محیط کار را از دیگر محورهای اشتغال فراگیر خوانده و افزودند: این طرح شامل استاد شاگردی است. طرح تامین مالی خرد و تشکیل گروه های همیار و خودیار محور دیگری از اشتغال فراگیر است که در این محور گروه هایی تشکیل و این گروه ها به صورت زنجیروار با یکدیگر فعالیت می کنند. پیش بینی می کنیم، که در مجموع با این محورهای اشتغال و نیز مباحث بافت های فرسوده و راه اندازی شرکت دانش بنیان یک میلیون اشتغال ایجاد کنیم.وی بر صیانت از اشتغال موجود نیز تاکید کرد و گفت: ایجاد اشتغال جدید یک بحث و صیانت از اشتغال موجود بحث دیگری است، که اهمیت فراوانی دارد، نباید شرایط بیکاری اجباری را فراهم کنیم، برای حمایت از بنگاه های اقتصادی از بیمه بیکاری و نیز سازمان برنامه و بودجه تامین اعتبار می کنیم.

دکتر محسنی بندپی اضافه کردند: امروز ۱۳۰۰ الی ۱۴۰۰ واحد اقتصادی کشور نیازمند حمایت هستند، تا با بیکاری اجباری مواجه نشویم. نظارت بر واحدهای اقتصادی بایستی صورت بگیرد.زیرا متاسفانه بسیاری از اعتباراتی که از مجلس آمده سر جای خود ننشسته و به تولیدکننده واقعی تحویل نشده است و اعتبارات اشتغال سر از محل دیگری درآوردند، اما امسال نظارت را با کمک جهاد دانشگاهی، تعاونی ها، اتاق های بازرگانی و اتاق های اصناف و سازمان نظام مهندسی و کشاورزی نظارت می کنیم.

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پایان گفتند: در بحث اشتغال روستایی اسلامشهر در ۴۵ طرح عقد قرارداد شده است، که نظارت می کنیم تا مشخص شود این طرح ها با چه مبلغ و ظرفیت اشتغالی انجام می شود.

در این مراسم علیرضا محجوب نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، پردیس و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی در سخنانی اظهار داشتند: مسکن از محوری ترین و اساسی ترین نیاز های هرخانوار به شمار می رود.

وی ترویج فرهنگ تعاون را بسیار اساسی عنوان کرده و افزودند : با مساعدت های اجتماعی انجام شده ساخت و خرید مسکن برای خانواده های دارای دو معلول و دو معلول به بالا تجربه ارزشمندی بود که در دولت تدبیر و امید به دست آمد.

مهندس شاکرمی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران در این نشست با اشاره به عملکرد اشتغال فراگیر و روستایی بیان داشتند: اسلامشهر تا کنون ۷۳ طرح را ارائه کرده است که ۴۶ طرح آن تائید و به بانک های عامل فرستاده شده که در حال پرداخت است.  در حوزه اشتغال روستایی امیدواریم تدبیری اندیشیده شود که طی آن سهمیه استان تهران متناسب با جمعیت روستایی آن افزایش پیدا کند و در این زمینه چون طرح های تهران عمدتا طرح های بزرگی بوده اند ما نیز توانستیم تا کنون تعداد 17 طرح با درخواست اعتبار بیش از 60 میلیارد ریال به کارگروه تخصصی ملی معرفی کنیم که پس از تصویب مبلغ 2337 میلیارد ریال بابت طرح های فوق اعتبار به این استان اختصاص یافت.

ایشان افزودند: سهمیه ما 2252 میلیارد ریال بود که با توجه به ابلاغیه های جدید به مبلغ 2734 میلیارد ریال افزایش پیدا کرد.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران در ادامه با اشاره به حوزه اشتغال فراگیر افزودند: در این حوزه همه تقاضاهایی که داشتیم را به بانک معرفی کرده ایم اما نکته ای که حائز اهمیت است و در جلسه ای که با فرمانداران نیز برگزار کردیم و فرمانداران محترم هم این تقاضا را داشتند. این بود که متاسفانه در ۲ شهر تهران و البرز یارانه اشتغال فراگیر را پیش بینی نکرده اند. اینجانب تقاضا دارم قبل از ابلاغ دستورالعمل اشتغال فراگیر یارانه این تسهیلات فراگیر هم برای تهران و البرز لحاظ شود. زیرا یارانه اشتغال فراگیر راهی برای کمک به صنعتگران این استانها است.

مهندس شاکرمی تصریح کردند: حداقل یک چهارم اشتغال و واحدهای تولیدی صنعتی کشور از جمله صنعتگران و تولیدگران در تهران حضور دارند و امیدوارم پیش بینی یارانه اشتغال فراگیر در استان تهران انجام شود تا بتوانیم صنعتگران را در این زمینه کمک کنیم.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران با اشاره به بحث روستاهای تعاونی اسلامشهر گفت: این شهر اولین شهری است که در استان تهران از نظر شرکت عمران توسعه شهری و عمران تشکیل شده است و تقاضا داریم در شرکت های توسعه عمران با توجه به ظرفیت اصل ۴۴ که خود مردم سهام دار این شرکت هستند. بخش عمده عمرانی به همین شرکت ها واگذار شود و حتی در برخی نقاط که شرکت های خصوصی نمی توانند از معافیت های استفاده کنند این شرکت ها از معافیت ها استفاده نمایند. بایستی فرمانداران ترغیب شوند که این شرکت های توسعه عمران را در اولویت اجرای پروژها قرار دهند.

گفتنی است قبل از برگزاری این نشست سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی باهیئت همراه از مجتمع مسکونی ۲۰۰ واحدی نور چهاردانگه اسلامشهر بازدید به عمل آوردند. این پروژه در زمینی به وسعت۸۸۰۶ متر مربع وبا تعداد۲۰۰واحد ۹۳ متری در ظرف مدت ۳۰ ماه و با آورده ۲۴۰ میلیون ریالی اعضا و با مشارکت بخش خصوصی و تعاونی مسکن بخشداری و شهرداری چهاردانگه احداث شده است.

۷ مهر ۱۳۹۷ ۱۶:۱۶
روابط عمومی اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان تهران |

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید