اخبار

کارگاه آموزشی، توجیهی ویژه اعضای هیئت مدیره شوراهای اسلامی کار استان تهران با حضور معاون روابط کار وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی در بندر انزلی برگزار شد.

www.tehran.mcls.gov.ir
کارگاه آموزشی، توجیهی اعضای هیئت مدیره شوراهای اسلامی کار استان تهران با حضور حاتم شاکرمی معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، حق پرست مدیرکل سازمان تامین اجتماعی استان گیلان ، یوسفی مدیر تشکلات کارگری ، کارفرمایی وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی ، خدایی ریاست کانوان هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران و اعضای هیئت مدیره و بازرسین کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران و جمعی از اعضای شورای اسلامی کار روز پنج شنبه مورخ 97/9/8 در بندرانزلی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان تهران، در این کارگاه آموزشی، توجیهی که کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران در بندرانزلی برگزار گردید، مهندس شاکرمی معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با یاد ضایعه فقدان آقایان نوربخش و تاج الدینی رئیس و معاون سازمان تامین اجتماعی کشور سخنان خود را آغاز و بیان داشتند: ماندگاری نام این دو چهره خدوم در تلاش و پیگیری مسئولیت های اجتماعی، خیر و منفعت برای جامعه بود. در این راستا شوراهای اسلامی کار هم بایستی با تقویت روحیه مسئولیت پذیری در محیطهای کار برنامه داشته باشند و در راه خدمت رسانی به مردم گامهای مطلوبی برداریم.

معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزودند: درک مشترک گروهای کارگری، کارفرمایی و دولت از شرایط اقتصادی، اجتماعی و سیاسی کشور ما را به تصمیم مشترک و مناسب برای برون رفت از وضعیت موجود می رساند. این فقط از طریق سه جانبه گرایی و با ایجاد همدلی، همکاری ممکن پذیر است و غیر از این ما را در رسیدن به اهداف مشترکمان با سختی مواجه خواهد ساخت.

ایشان با اشاره به ریشه های اعتقادی  و دینی در شکل گیری شوراهای  اسلامی کار، گفتند: از آنجا که شوراهای اسلامی کار در قانون اساسی و قانون تشکیل شوراها حسب آموزه های دینی مان مورد تاکید قرار گرفته و در قانون نیز تکلیف به ایجاد شوراها شده است. لذا توسعه شوراهای اسلامی کار از اولویت های جدی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است و با انتخاب آقای مهندس شریعتمداری به عنوان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی که ایشان هم رویکرد جدید و عمیقی نسبت به توسعه تشکل های کارگری و کارفرمایی در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با رویکرد و تقویت سه جانبه گرایی به نحو شایسته و واقعی ایجاد گردیده است.

مهندس شاکرمی خاطر نشان کردند: در این همایش که با موضوع  بررسی عوامل موثر بر بهره وری تشکلهای کارگری برگزار گردید. باید توجه داشت که این مستلزم شناخت و توجه به عوامل موثر بر بهره وری و شناخت نقاط قوت، نقاط ضعف و نقاط تهدید و فرصتهای موجود و پیش رو و همچنین بررسی وضعیت فعلی خودمان در ارتباط با این چهار مفهوم می باشد.

وی سابقه عملکردی و پیشینه فعالیتی و همچنین  انسجام تشکیلاتی و همگامی و همصدایی شوراهای اسلامی کار کشور را نقطه قوت اساسی آنها دانسته و افزودند: توصیه می کنم با مراقبت جدی از عملکردها موجب حفظ و تقویت انسجام  تشکیلاتی شوراها باشیم.

معاون روابط کار وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی تاکید کردند: نگاه مثبت و اعتقاد به توسعه  تشکل های کارگری در دولت  و همچنین  نگاه مثبت وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی فرصت ارزشمندی است که باید از آن استفاده کرد  و توجه داشته باشیم که بدون حضور واقعی شرکای اجتماعی، دولت نمی تواند دستاورد مطلوبی در ارایه خدمت به مردم داشته باشد.

ایشان همچنین شناخت و توجه به شرایط اقتصادی، اجتماعی کشور و مشکلات مبتلا به ناشی از تحریمها و جنگ اقتصادی را مورد تاکید قرار داده و افزودند: راههای برون رفت و گذر از این شرایط و قرار گرفتن در مسیر حفظ حقوق کارگران و توسعه تشکل ها ضروری است. امیدورایم با همکاری و همگامی تشکلات کارگری و کارفرمایی و دولت این موضوع محقق شود.

دیگر سخنران این کارگاه آموزشی خدایی رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران با اشاره به اهمیت آموزش و یادگیری در حوزه روابط کار و حوزه تامین اجتماعی بیان داشت: کارکنان شورای اسلامی کار بایستی با مطالعه مستمر قوانین، طوری بر قوانین مسلط باشند که با شناخت ضعفهای موجود در قانون درخواست تغییر را با ارائه طرح های عملیاتی به مجلس ببرند و با هوشیاری و آگاهی و نظارت بر قوانین جلوی بسیاری از مشکلات جامعه کارگری را بگیرند.

رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران افزود: قانون کار در ایران مترقی ترین قانون در سطح جهان است ، اما در اجرا دارای ضعفهایی است که بایستی با آگاهی شناخته و در رفع آن اقدامات اساسی صورت گیرد.

وی امنیت شغلی ، معیشت و تشکل یابی را از مطالبات کارگری دانست و آن را به سه ضلع یک مثلث تشبیه کرده و افزود: تقویت و یا تضعیف یکی از اضلاع، اضلاع دیگر را تحت تاثیر قرار می دهد.

خدایی با اشاره به بند ۲ ماده ۴۱ قانون کار بیان داشت: بحث تامین معیشت  به عنوان مهمترین مسئله امروز بایستی توسط ما به صورت جدی تری مورد بررسی قرار گیرد.

ایشان در بحث امنیت شغلی با اشاره به  تبصره ۱ و ۲ ماده۷ قانون کار که اشاره به دائمی بودن قراردادها دارد افزود: امروزه بحث اراده کارگر در قراردادها وجود ندارد و این ضعف در اجرای قانون را نشان می دهد .

خدایی رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران در انتها ضمن قدردانی از خدمات حاتم شاکرمی مدیر کل سابق اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران بیان داشت: در زمان تصدی ایشان رشد ۵۰ درصدی تشکیل تشکلات کارگری یکی از کارهای برگزیده ایشان در حمایت از کارگران استان تهران بود.

۱۰ آذر ۱۳۹۷ ۱۴:۳۶
روابط عمومی اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان تهران |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید