اخبار

با آموزش مستمر نیروی کار و مهارت آموزی کارجویان بحران بیکاری بوجود نخواهد آمد

www.tehran.mcls.gov.ir
در ششمین جلسه شورای هماهنگی مدیران کل دستگاه های تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران که روز دوشنبه مورخ 1398/6/25 در سالن جلسات اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان تهران بر گزار شد بر آموزش و مهارت آموزی کارجویان برای برای جلوگیری از بحران تاکید شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران ششمین جلسه شورای هماهنگی مدیران کل دستگاه های تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان با حضور دکتر محمدرضا علایی رئیس مرکز حراست و دکتر سید محسن دلبری مدیر کل امور استان‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مهندس پروانه رضایی بختیاری مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران و سایر مدیران کل عضو این شورا صبح روز دوشنبه مورخ 1398/6/25 محل اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان تهران برگزار شد.

در این جلسه دکتر علایی رئیس مرکز حراست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه باید به نظرات کارشناسی اهمیت بدهیم بیان داشتند: همین نظرات کارشناسی میباشد که جمع بندی می شود و به یک قانون تبدیل می گردد.

رییس مرکز حراست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی آموزش منطقه ای را ملاک پیشرفت وتسریع در توسعه کشور دانسته و افزودند: باید با بررسی کارشناسانه نسبت به منطقه ای کردن آموزشها و با توجه به ظرفیتهای هر استان خصوصا در برنامه مهارت آموزی سازمان آموزش فنی حرفه ای اقدامات مناسبی صورت پذیرد. چرا که نباید در تمام کشور آموزش بصورت یکسان باشد. بطور مثال در مناطقی که صنعت خاصی همچون پالایشگاه وجود دارد بایستی آموزش های تخصصی در همان زمینه باشد و یا در جایی که از لحاظ کشاورزی فعالیت بیشتری صورت می گیرد دوره های آموزشی مربوطه برگزار شود.

در ادامه این نشست دکتر دلبری مدیر کل امور استان‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر پیگیری مقام عالی وزارت بر اهمیت برگزاری جلسات شورای هماهنگی، گفتند: مقام عالی وزارت به جد دنبال کننده نتایج جلسات این شورا می باشند. زیرا حضور پر رنگ مدیران کل عضو شورای هماهنگی موجبات اتخاذ تصمیماتی کارگشا در رفع موانع و مشکلات موجود را فراهم خواهد کرد. به جهت حجم بالای کار در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و تعداد زیاد مخاطبین آن که اکثریت جامعه را شامل می شود، بایستی با آمادگی و همکاری بیشتر در خدمت رسانی به مردم عزیز کوشا باشیم.

در ابتدای این نشست مهندس پروانه رضایی بختیاری مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران ضمن تبریک به همه دستگاه ها و مدیرانی که در بیست و یکمین جشنواره شهید رجایی استان تهران موفق به کسب عنوان "دستگاه برگزیده" شده بودند، بیان داشتند: کسب رتبه برگزیده در استان تهران نیاز به تلاش وافر و عملکرد مطلوب در تمام حوزه های ذیربط دارد. انجام امور باید به گونه ای باشد که شاخصهای متعددی را رعایت نموده و در فضای همدلی و همکاری، با چشم اندازی شایسته ی پایتخت فعالیت کرد. خوشبختانه این مهم در ادارات کل تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران کاملا مشهود است. مصداق آن انتخاب چهار دستگاه از این مجموعه به عنوان "دستگاه برگزیده" می باشد.

مهندس پروانه رضایی بختیاری که خود در بیست و یکمین جشنواره شهید رجایی استان تهران به عنوان مدیرکل "دستگاه برگزیده" انتخاب شده بود، افزودند:  کسب این رتبه بسیار حائز اهمیت است. زیرا ماحصل تلاش ایثارگونه مدیران، روسا و تمامی همکاران ما در ادارات ستادی و اجرایی بوده که توانستند در قالب یک تیم خوب، عملکردی بسیار مطلوب داشته باشند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران مهارت آموزی را در کنار تحصیلات آکادمیک بسیار مهم ارزیابی کرده و افزودند: به نظرم کسب مهارت و آموزش مستمر نیروی کار از تحصیلات آکادمیک اهمیت بیشتری دارد. در یکصدمین سالگرد تاسیس سازمان جهانی کار ((ILO یکی از مهم‌ترین موضوعاتی مورد بحث، آینده‌ی کار بود. علیرغم تشکیل جلسات و بحث مداوم برسر موضوعات ساماندهی رسمی کار، متوجه شدند که مشاغل غیر رسمی رشد بیشتری داشته است. نکته‌ای که در ILO)) خیلی بر آن تاکید داشتند، مهارت‌ورزی و آموزش مداوم حرفه‌ای برای دنیای پیش‌رو بود.

ایشان در ادامه گفتند: در آینده امنیت شغلی هر شخص با مدت قرارداد آن تعریف نمی‌شود، بلکه با مهارت‌ورزی متناسب با بازار کار امنیت شغلی فقط بدست می‌آید. با توجه به بحران بیکاری در جهان و همچنین آمار بیکاران کشور ما این نکته بسیار حائز اهمیت است. هم اکنون آمار بیکاری در افراد تحصیل کرده‌ دانشگاهی که فاقد مهارت هستند، بیشتر است. تنها راه برون رفت از بحران بیکاری و کاستن از آسیب های اجتماعی، تعامل بیشتر با سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای و افزایش میزان مهارت افراد شاغل برای بالابردن بهره‌وری و همچنین مهارت آموزی جویندگان کار می باشد.

مهندس پروانه رضایی بختیاری دستاوردهای شورای هماهنگی مدیران را بسیار ارزشمند توصیف کرده و افزودند: یکی از ثمرات وجود این شورای این است که هر موضوعی و یا مشکلی در این جلسات مطرح و مورد بحث قرار گرفته است. با هم اندشی و همکاری بین دستگاه ها بسرعت رفع شده است.

در این نشست سایر مدیران کل عضو شورای هماهنگی به بیان نکاتی در خصوص دستور جلسه، نقطه نظرات و دغدغه‌های خود پرداختند. همچنین مهندس گرزین مدیرکل آموزش فنی حرفه‌ای استان تهران برنامه ها، چشم انداز و دستاوردهای تحقق یافته سازمان خود را تشریح کرد.

گفتنی است در پایان این جلسه مهندس پروانه رضایی بختیاری مدیرکل تعاون، کار و رفا اجتماعی استان تهران با اهدا لوح از مهندس گرزین مدیرکل سازمان آموزش فنی و حرفه ای استان تهران که میزبان این نشست بودند به بهانه کسب عنوان "دستگاه برگزیده" تقدیر نمودند.

۲۶ شهریور ۱۳۹۸ ۱۵:۰۳
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید