اخبار

حفظ اشتغال موجود اولویت برنامه های ما در شرایط کنونی است

اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی,کارگروه اشتغال,رضایی بختیاری
پنجمین جلسه کارگروه اشتغال استان تهران با حضور انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران، عیسی منصوری معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، علاءالدین ازوجی مدیر کل دفتر سیاستگذاری و توسعه اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، رضایی بختیاری مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران، مدیران کل دستگاه‌های اجرایی عضو این کارگروه، نمایندگان بانک‌های عامل تسهیلات اشتغال‌زایی استان تهران، مدیران و کارشناسان ذیربط روز یکشنبه مورخ 1399/3/25 در محل سالن اجتماعات استانداری تهران برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران، موارد ذیل در دستور کار قرار داشت:

1- در اجرای بند ۷ مصوبه مورخ 15/2/99 کارگروه اشتغال استان، ارائه نقشه راه اشتغال به همراه اعلام تعهد اشتغال سال ۹9 به تفکیک شهرستان ها و دستگاه های اجرایی توسط سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان.

۲- گزارش عملکرد جذب تسهیلات بند ب تبصره ۱۶ قانون بودجه به تفکیک بانک‌های عامل توسط دستگاه‌های حمایتی مرتبط.

۳ -تبیین و ارائه قوانین و آیین نامه‌ها و بخشنامه های جدید در حوزه اشتغال توسط دبیرخانه کارگروه و دستگاه‌های اجرایی عضو جلسه.

۴-گزارش عملکرد بانکی در خصوص تسهیلات اشتغال روستا - عشایری و مشاغل خانگی و تسهیلات کرونا

در ابتدای این نشست محسنی بندپی به ذکر تاثیرات ناشی از بیماری کرونا بر وضعیت اشتغال و تولید استان تهران پرداخت و افزود: در کل کشور ۷۵۰ هزار درخواست بیمه بیکاری ثبت شده که تعداد ۱۶۰ هزار نفر از آنها مربوط به استان تهران و تعداد ۱۱۰ هزار نفر از آنها مربوط به شهر تهران می باشد که این نشان دهنده عمق مسائل موجود در این استان می باشد.

وی با اشاره به سهم اشتغال استان تهران نسبت به کل کشور، بیان داشت: بیشترین سهم اشتغال در استان تهران در حوزه خدمات با بیش از ۶۵ درصد می باشد که به علت تاثیر سوء بیماری کرونا بر این بخش، بیشترین بیکاری در این حوزه ایجاد شده است که به سبب تعطیلی هتل ها واحدهای پذیرایی، تورهای گردشگری و غیره بوده است، از همین رو بیشترین اختصاص وام نیز مربوط به این حوزه است.

استاندار تهران در ادامه با اشاره به تحقق تعهد اشتغال استان تهران اظهار داشت: در سال ۹۸ تعهد ایجاد اشتغال در استان تهران ۹۶ هزار شغل بوده که به صورت رسمی ۸۵.۲ درصد تحقق یافته و با توجه به اینکه میزان اشتغال شرکت‌های دانش‌بنیان ثبت نشده نشان دهنده این است که به صورت صد درصدی تحقق یافته است.

وی همچنین با رصد فعالیت‌های بانک‌ها و سازمان‌های ذیربط در امر اشتغال، افزود: در گزارش های ارائه شده می‌توان یافت که چند بانک باعث شده‌اند که به تعهدات در زمینه تسهیلات روستاییان و عشایر عمل نشود.

همچنین وی لازم دانست تا شرایط اعطای تسهیلات مربوط به اقشار تحت تاثیر از بیماری کرونا اندکی بازنگری شده و تسهیل گردد تا افراد و واحدهای بیشتری از تسهیلات لازم برخوردار شوند و به مدار فعالیت بازگردند.

در ادامه این نشست عیسی منصوری معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به خسارات ناشی از کرونا به بخش های اقتصادی اظهار داشت: برآوردها نشان می دهد ۶ میلیون شاغل و ۳ میلیون کارگاه در سراسر کشور بر اثر شیوع ویروس کرونا خسارت دیدند. با این وجود به استناد سامانه ناظر که میان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان سازمان مدیریت برنامه و بودجه وجود دارد تا قبل از شیوع بیماری کرونا، عملکرد استان تهران نسبتاً خوب بوده است.

وی ادامه داد: جهت تسهیل در پرداخت تسهیلات به جامعه هدف اقداماتی نظیر، پرداخت تسهیلات به واحدهای فاقد کد بیمه، برداشتن قید تعهد کارفرما مبنی بر حفظ کارگران خود تا پایان سال 1399، تمدید مهلت ثبت نام در سامانه کارا (قسمت تسهیلات کرونا) و پرداخت تسهیلات به ازای کارگران موجود واحدهای متضرر انجام گرفت.

منصوری همچنین در مورد جزییات این تسهیلات تشریح کرد: برای جبران بخشی از این خسارت ها دولت، پرداخت تسهیلات متناسب با تعداد نیروهای کار باقی‌مانده در کارگاه‌های اقتصادی را مد نظر قرار داده است و بر این اساس به آن دسته از کارگاه‌هایی که در این شرایط نیمه فعال مانده به ازای حفظ هر نیروی ۱۲ میلیون تومان و برای آن دسته از واحدهایی که به اجبار تعطیل شده‌اند ۱۶ میلیون تومان و برای گروه‌های بیمه شده نظیر رانندگان تاکسی 6 میلیون تومان تسهیلات با سود ۱۲ درصد و مدت تنفس سه ماهه پرداخت می شود. همچنین در هفته گذشته دستورالعمل پیشنهادی برای افراد بیمه نشده نیز به تصویب رسید و به محض دریافت ابلاغ آن اطلاع‌رسانی صورت می‌گیرد.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین عنوان کرد: با وجود استفاده از همه ابزارهای اطلاع رسانی نظیر صدا و سیما و فضای مجازی جهت ورود کارگاه های آسیب دیده از کرونا به منظور دریافت این تسهیلات، به نظر می رسد که هنوز بخشی از گروه های هدف از این موضوع مطلع نیستند که مدیران مربوطه تا حد امکان باید از ابزارهای در اختیار خود بهره برده تا به اطلاع رسانی این موضوع بپردازند.

منصوری سپس گفت: معطل کردن کار در زمینه حمایت از واحدهای تولیدی خسارت دیده، غیر قابل پذیرش است و در پرداخت تسهیلات، اولویت نخست حمایت از واحدها، زنجیره تولید و پس از آن واحدهایی است که فقط در حوزه توزیع هستند. در راستا تسریع خدمت‌رسانی به مردم احراز فعالیت کارگاه‌ها و کارگران با کمک دستگاه‌هایی همچون تامین اجتماعی، فنی و حرفه ایی، سازمان ورزش و ... به صورت آنلاین در حال بررسی است و تا کنون فعالیت  حدود 900 واحد احراز شده است.

وی خاطرنشان کرد: در جریان بهبود شرایط اقتصادی پس از کرونا، بخش کشاورزی سریعتر از تولید به وضعیت قبلی باز می گردد، و پس از آن باید منتظر بهبود شرایط تولید و در نهایت بخش خدمات بود، چراکه حوزه خدمات بیشترین خسارت را از شرایط اقتصادی متاثر از شیوع کرونا متحمل شده است.

در ادامه این نشست پروانه رضایی بختیاری مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران با اشاره به شرایط حادث شده از شیوع ویروس کرونا بیان داشت: در این شرایط اولویت ما حفظ اشتغال موجود بوده و سیاستهای اجرایی ما در قالب بند الف تبصره 18 قانون بودجه و بند ب تبصره 16 قانون بودجه می باشد.

رضایی بختیاری افزود: سیاست های دولت در قالب بسته های حمایتی گذر از شرایط ایجاد شده ناشی از شیوع کرونا که از همان ابتداء عملیاتی شده است از جمله در نظر گرفتن بسته های حمایتی بین 200 هزار تا 600 هزار تومان برای خانوارهای کم بضاعتی که تاکنون به حدود 4 میلیون خانواده بصورت متمرکز در سه مرحله بلاعوض پرداخت شده است . پرداخت تسهیلات یک میلیون تومانی با سود صفر درصد به حدود 5/21 میلیون خانوار و همچنین در نظر گرفتن مقرری بیمه بیکاری برای کارگران چهارده رسته آسیب دیده از شیوع ویروس کرونا می باشد که از 49 هزار میلیون تومان برای کسب و کارهای آسیب دیده از شیوع ویروس کرونا در کشور سهم استان تهران 10640 میلیارد تومان تعیین شده است. هم اکنون اقدامات اجرایی آن شروع شده است و اطلاعات ماخوذه از سامانه کارا تا این لحظه مطابق با جدول ارائه شده می باشد.

وی در ادامه نتایج اقدامات در زمینه اشتغال را کاهش میزان نرخ بیکاری در طی دو سال  گذشته دانست و بیان کرد: نرخ بیکاری در سال 97 برابر با 3/12 ، در سال 1398 برابر با 8/9 بوده است.

در پایان این نشست حشمت الله عسگری معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار تهران اظهار داشت: مصوبات مربوط به حمایت از واحدهای آسیب دیده از کرونا، بیشتر مربوط به بخش خدمات بوده و به تبع آن به حوزه های تولید سرایت کرده، بر همین اساس مصوبات بیشتر مربوط به واحدهای خدماتی و کوچک است و کمتر حوزه تولید را در بر می گرفت.

وی ادامه داد: ابهامات زیادی برای استفاده از این تسهیلات وجود داشت و شرایط سخت به نظر می‌رسید به ویژه در مورد تضامین، رعایت سقف بیمه و غیره که جلسه با محوریت بررسی این مشکلات برگزار شد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار تهران تصریح کرد: اکنون ثبت نام از طریق ارائه لیست دستگاه‌های اجرایی دنبال می شود، در همین زمینه ۱۸ هزار تقاضای استان تهران در سامانه ثبت شده که چهار هزار مورد آنها به بانک‌ها ارجاع شده و از آنجا که تعداد واحدهای متضرر خیلی زیاد هستند برای تسریع در پیشبرد ثبت نام این جلسه برگزار شد.

عسگری سپس گفت: تصمیم گیری های خوبی انجام شد، از جمله اینکه قبلا این شرط برای واحدهای تولیدی وجود داشت که ۹۰ درصد نیروی کار بیمه شده باید حفظ شود که این شرط برداشته شد و به تناسب نیروهایی که حفظ کنند از تسهیلات برخوردار می‌شود، همچنین شرط اینکه تا پایان سال ۹۹ بیمه باشند و کسی را اخراج نکنند برداشته شد، ضمن اینکه بر تعداد رسته های مشمول اضافه شد، از اینرو شرایط تسهیل شده است.

۲۶ خرداد ۱۳۹۹ ۱۲:۵۱
www.tehran.mcls.gov.ir |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید