اخبار

مانع اصلی در روند تولید و اشتغال، عدم اشتیاق سرمایه‌گذاران در ایجاد کسب و کار است

دیدار با مجمع نمایندگان کارگری تهران
پروانه رضایی بختیاری مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران با هدف رسیدگی به مشکلات قشر کارگران در این برهه زمانی حساس در مجمع نمایندگان کارگری استان تهران حضور یافت و نشستی در همین زمینه با حضور محمدرضا تاجیک رییس مجمع نمایندگان کارگری استان تهران، عزیزه شریفی دبیر مجمع نمایندگان کارگری استان تهران در روز دوشنبه 99/3/26 برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران در ابتدای این نشست محمدرضا تاجیک رییس مجمع نمایندگان کارگری استان تهران با ابراز خرسندی از حضور مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران، بیان داشت: امیدوارم اینگونه نشست‌ها تداوم داشته باشد و چند ماه یکبار جلسات اینچنینی برگزار گردد. زیرا موجب تفاهم و رفع مشکلات خواهد شد.

وی همچنین در ادامه از اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان تهران خواست: کلاس‌های آموزشی با موضوع آیین دادرسی و قانون کار برگزار شود.

تاجیک در ادامه ضمن ذکر نگرانی های خود در زمینه معیشت کارگران گفت: باید چارچوب مشخصی تعیین گردد تا حداقل مزد کارگران رعایت شود و مبارزه با تخلفات صورت گرفته در این زمینه صورت گیرد. تا کارگران بتوانند از امکانات رفاهی مناسبی برخوردار و جامعه زحمتکش از مجموعه های رفاهی و ورزشی کارگران کشور استفاده نمایند.

رییس مجمع نمایندگان کارگری استان تهران در ادامه با ذکر پیشنهادات خود در جهت حمایت از قشر کارگری، گفت: بایستی جلسات توجیهی با حضور روسای ادارات اجرایی و اعضای هیأتهای رسیدگی در خصوص مسائل روز و رعایت قوانین کار برگزار شود.

وی همچنین در جهت جلوگیری از صدور آراء به صورت سلیقه ای در هیات‌های تشخیص و حل اختلاف گفت: باید دستورالعمل‌‎های واحدی از جانب روابط کار صادر شود و به هیئت ها هم آموزش های لازم در این زمینه داده شود تا از تضییع حقوق کارگران جلوگیری گردد. همچنین دستورالعمل های مرجع رسیدگی به عناوین شغلی نیاز به اصلاح دارد تا موجب تاخیر چند ماهه در امر رسیدگی به پرونده های اختلاف کارفرما و کارگر نشود، از اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران انتظار می رود تا درخواست لغو یا اصلاح این دستورالعمل را به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارسال نمایند.

در ادامه این نشست پروانه رضایی بختیاری مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران با اشاره به اهمیت نگرانی‌های ذکر شده توسط نمایندگان کارگران، گفت: از این پس هر دو ماه یکبار باید جلساتی بین مدیران روابط کار و نمایندگان کارگران برگزار شود.

وی همچنین با ذکر دغدغه خود درباره حفظ اشتغال موجود، گفت: در دنیای امروز قوانین مربوط به کار به صورت دائم در حال تغییر هستند. اما در کشور ما در هر شرایطی مثل زمان رونق تولید و یا رکود آن، قوانین همچنان ثابت هستند. بایستی قوانینی که توسط وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی تصویب می شود به گونه ای باشد که کارفرمایان نیز بتوانند آن را رعایت نموده و از تعدیل نیرو در کارگاه‌ها جلوگیری شود.

ایشان با توجه به شعار سال "جهش تولید" گفت: فقط با سرمایه‌گذاری در ایجاد کسب و کار این شعار محقق خواهد شد. ایشان مانع اصلی در روند تولید و اشتغال را عدم اشتیاق سرمایه‌گذاران در ایجاد کسب و کار دانسته و گفت: همین موضوع مسبب اصلی مشکلات اقتصادی ماست. تا زمانی که بهره‌وری افزایش پیدا نکند نمی توانیم از کارفرما انتظار افزایش حقوق و رعایت حداقل دستمزد را داشته باشیم.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران تعداد شکایات را در حوزه روابط کار بسیار زیاد دانست و گفت: تا زمانی که این تعداد پرونده کاهش پیدا نکند. روند رسیدگی به آنها توسط همکاران ما دشوار بوده و خطاهای فرآیند بررسی نیز افزایش می یابد. بنده از نمایندگان کارگران و شورای اسلامی کار خواهانم تا جلساتی برگزار کنند و چاره ای برای کاهش آنها بیابند. از مهمترین راهها سوق دادن پرونده ها به سمت سازش، مصالحه و حفظ کارگران است. اگر کارگران نباشند ما در جایگاه خود سودی نخواهیم داشت بنابراین اصلی‌ترین وظیفه ما خدمت رسانی به این قشر می‌باشد.

در خاتمه ایشان از نمایندگان کارگران خواست تا به صورت میدانی به کارگاهها مراجعه نموده و در راستای اجرای قانون کار و پرداخت حداقل دستمزد نظارت داشته باشند.

 

۲۷ خرداد ۱۳۹۹ ۱۴:۵۷
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید