اخبار

تعداد بسیار اندک شکایات و نظرات منفی در حوزه روابط کار نشان دهنده عملکرد مطلوب این بخش است.

نشست,با حضور شوراهای اسلامی کار
به منظور بررسی مسایل و مشکلات در حوزه کارگران و کارگاه‌های سطح استان و همچنین تشکیل شوراهای اسلامی کار نشستی با حضور پروانه رضایی بختیاری مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران، علی خدایی رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران، مدیر حراست و رؤسای ادارات ستادی حوزه مدیریت روابط کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران و اعضای هیأت مدیره کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران روز دوشنبه مورخ 1399/4/2 در سالن اجتماعات اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران در ابتدای این نشست پروانه رضایی بختیاری مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان تهران از همکاری و همراهی در تشریک مساعی و حمایت‌های صمیمانه عزیزان حاضر در جلسه، به تشریح مشکلات موجود در شرایط امروز جامعه پرداخت و گفت: عدم دریافت شکایت و نداشتن حاشیه در هر حوزه نشان از عملکرد خوب آن بخش میباشد تعداد بسیار اندک شکایات و نظرات منفی در حوزه روابط کار نشان دهنده عملکرد خوب و مطلوب همکارانم در این بخش است.

در ادامه ایشان با ذکر نگرانی خود در خصوص ثبات وضعیت اشتغال فعلی افزود:از همکاران روابط کار خواسته شده به کمک همکاران خود در هیئت های حل اختلاف بشتابند تا بتوانیم بیش از پیش در حل پرونده ها به مصالحه برسیم و دچار ریزش شغل های موجود نشویم. در وضعیت کنونی فشار مضاعفی بر دوش مراجعان وجود دارد و این فشار از طرف آنها به ما انتقال پیدا میکند و ما باید بیش از پیش صبور باشیم و هر طور شده به کمک آنها بپردازیم، ما با افرادی مواجه هستیم که پس از تلاش های زیاد در ثبت درخواست خود در سامانه بیمه بیکاری به نتیجه نرسیده اند ما بایداین افراد را درک کنیم. در بخش بیمه بیکاری توصیه شده است که در مواجهه با این موارد طبق روال گذشته به ثبت درخواست آنها بپردازند.

پروانه رضایی بختیاری از دغدغه و تلاش های خود جهت کوتاه کردن دست دلالان در پرونده های کارگری و کارفرمایی گفت و اشاره کرد : اگر نقش شما فعال باشد دلالان نمیتوانند تا این حد جولان دهند و پرونده ها را از روند درست یعنی سازش و مصالحه دور کنند. در جهت تلاش برای تشویق افرادی که بیشترین پرونده را با مصالحه حل کرده‌اند پاداش در نظر گرفته شده است، در همین راستاطی روز گذشته از ۲ نفر از  همکاران تقدیر گردید. همانطور که مستحضر هستید با توجه به کمبود منابع انسانی این اداره کل از شما خواستاریم تا به کمک ما آمده و موارد تخلف را به بازرسان کار ما گزارش دهید تا در اسرع وقت رسیدگی گردد.

در ادامه این نشست علی خدایی رئیس کانون شوراهای اسلامی کار استان تهران با ذکر تفاوت مشکلات موجود در استان در مقابل کشور گفت: اگر تصمیماتی در سطح کشور به اشتباه گرفته شده باشد ما میتوانیم به آنها اعتراض کنیم و در صدد تغییر آنها باشیم اما در سطح استان باید از این تصمیمات تبعیت نماییم بالطبعاین تفاوت با نگرش متفاوتی را اتخاذ کرده ایم. وی در ادامه با اشاره به ضرورت اینکه پیشرفت در حوزه الکترونیکی شدن فرایندهای اداری اذعان داشت: پیاده سازی بعضی از سامانه های الکترونیکی که با شیوع ویروس کرونا سرعت گرفته با مشکل روبرو است و در این زمینه باید از تجربیات گذشته استفاده شود تا  ما شاهد مشکلات و سوالات فراوان مردم درباره آنها نباشیم.

وی ضمن انتقاد از کاهش بودجه در نظر گرفته شده برای شرایط کرونا که از ۵ هزار میلیارد که به ۱۳۰۰ میلیارد کاهش یافته گفت: به تبع این کاهش بودجه سهم کارگران نیز کم شده و به ۵۵ درصد حداقل دستمزد کاهش یافته است.

رئیس کانون شوراهای اسلامی کار در خصوص مشکلات به وجود آمده توسط دلالان افزود: اگر یک مرکز مشاوره تخصصی در ادارات وجود داشته باشد و افراد به این مراکز هدایت شوند دیگر مراجعین به دلالان و وکلای غیر قانونی رجوع نخواهند کرد. همچنین در زمینه برخورد با این دلالان خلاء قانونی وجود دارد و باید مسئولین در فکر تعیین و تصویب یک قانون مُتقن باشند.

در خاتمه علی خدایی بیان داشت: متن جلسه امروز تهیه و در نشست آتی با وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی بررسی و اقدامات لازم انجام خواهد گرفت.

در ادامه این نشست برخی از اعضای کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران عدم اشتیاق افراد برای حضور در مراجع تشخیص و حل اختلاف را یکی از مهمترین مشکلات خود دانستند و علت آنرا اینطور بین داشتند: اولین دلیل آن عدم اعتقاد به فرجام مناسب پرونده ها و عادلانه بودن نتیجه آنهاست و دومین دلیل طولانی شدن رسیدگی ها است که برای رفع آن باید در مقابل تأخیرها جریمه در نظر گرفته شود و دلیل بعدی اعمال نفوذ در پرونده هاست. همچنین عدم همکاری کارفرما برای حضور کارگران در هیئت ها باعث دلسردی کارگران از حضور در این مجامع می‌شود همچنین عدم پرداخت حقوق حضور آنان نیز از دلایل این عدم اشتیاق می باشد.

لازم بذکر است در ادامه جلسه عدم وجود امنیت شغلی کارگران مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

تصاویر این نشست به زودی منتشر خواهد شد.

۳ تیر ۱۳۹۹ ۰۷:۵۹
اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید