اخبار

پانزدهمین دوره معرفی تعاونیهای برتر استان تهران برگزار شد

پانزدهمین دوره معرفی تعاونی های برتر استان تهران
همزمان با هفته تعاون پانزدهمین دوره معرفی تعاونگران برتر استان تهران با حضور انوشیروان محسنی بند پی استاندار تهران، حشمت الله عسگری معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار تهران، پروانه رضایی بختیاری مدیر کل، سعید قوتی مدیر امور تعاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران و جمعی از تعاونگران برتر این استان ساعاتی پیش در سالن اجتماعات استانداری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران، در پانزدهمین مراسم معرفی تعاونی های برتر استان تهران انوشیروان محسنی بند پی اظهار داشت: مقام معظم رهبری همواره به نقش تعاونیها در اقتصاد و گسترش تولید و اشتغال تاکید دارند و در مجلس شورای اسلامی هم فراکسیون تعاونی ها شکل گرفته است و در سطح کشور اتاق های تعاون هم نهادی است که به خوبی از حقوق تعاونی ها حمایت می نماید.

وی افزود: در برنامه ششم تلاش داریم سهم این بخش را در اقتصاد کشور از طریق فعالیت همین تعاونی ها بالا ببریم بطوریکه سهم دولت از اقتصاد کشور کمرنگ شود.

استاندار تهران ادامه داد: وقتی که به کشورهای موفق در زمینه توسعه اقتصادی همچون کشورهای کره، چین و ژاپن نگاه می کنیم می بینیم که نگاه ویژه ای به کار گروهی و حمایت از تعاونی ها دارند. لیکن ما در کشورمان به این موضوع کمتر توجه کرده ایم.

وی تاکید نمود: وقتی که از یک تعاونگر حمایت می کنیم شاهد شکوفایی، رشد و بالندگی تعاونی ها خواهیم بود. باید تلاش کنیم سهم این بخش را در قتصاد بالا ببریم و درآمد کشور را از طریق بنگاه های اقتصادی تامین نماییم.

محسنی بندپی با اشاره به نرخ بیکاری در کشور و بهروری پایین، گفت:  آمارها نشان می دهد که هنوز بخش دولتی در اقتصاد کشور نقش زیادی دارد. باید کاری کنیم با توسعه تعاونی ها شاهد رونق تولید و اشتغال بیشتری در بخش خصوصی و تعاونی باشیم.

به گفته محسنی بند پی لازم است روحیه کار گروهی را تقویت کنیم و با حمایت همه جانبه مردم را وارد فضای تولید و کسب و کار نماییم.

وی گفت: امید است با تلاش اقشار مختلف جامعه؛ بتوان اقدامات و برنامه‌ریزی موثرتری را برای مشارکت عمومی و سرمایه گذاری در بخش تعاون فراهم نمود تا از این منظر شاهد رشد و شکوفایی بیشتر در اقتصادی کشور باشیم.

استاندار تهران افزود: تعاون از مهمترین بخش های اقتصادی در کشور است که بر اساس منویات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) باید 25 درصد سهم اقتصاد کشور را به خود اختصاص دهد. البته در حال حاضر این سهم بسیار کمتر است.

پروانه رضایی بختیاری مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران در این آیین با اشاره به اینکه هفته تعاون فرصت مغتنمی است که علاوه بر توجه و تاکید بر بخش تعاون عملکرد تعاونی ها نیز مورد بررسی و بازبینی قرار گیرد.

وی در ادامه افزود: در سال جاری که مقام معظم رهبری آن را سال "جهش تولید" نام گذاری فرموده اند، ضرورت پرداختن به این بخش و استفاده از ظرفیت های اشتغالزایی و مولدیت آن بیشتر احساس می شود.

رضایی بختیاری بیان داشت: بخش تعاون در صورتی که در مسیر سالم فعالیت نماید و ابزار نظارتی، حمایتی و هدایتی آن درست عمل کند از محدودیتها و مشکلات محفوظ و مصون خواهد بود. تعاونیها به دلیل توجه به مشکلات جامعه محلی، توسعه روستایی و کشاورزی، تامین خدمات اجتماعی، توسعه کارآفرینی و اشتغال، کاهش فقر، افزایش سرمایه اجتماعی و تولید کالاهای عمومی و زیر ساخت در توسعه پایدار کشور نقش بسزایی دارند.

مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان تهران در ادامه گفت: تعاونیها از جنبه اجتماعی نیز مکتب و عرصه مناسبی برای تمرین کار گروهی و مشارکت اجتماعی هستند.

وی برقراری یک مکانیسم نظارتی موثر و هماهنگ برای بررسی عملکرد تعاونی ها و آموزش مدیران بخش تعاونی در چگونگی اداره این بخش و جلب مشارکت حداکثری اعضا؛ چگونگی حل مسائل و مشکلات در مراحل اولیه؛ اجتناب از دو دستگی و چند دستگی در تعاونی را از الزامات این بخش دانست.

رضایی بختیاری ادامه داد: بدلیل افزایش زیاد قیمت زمین، مسکن  و مصالح ساختمانی در سطح استان تهران و کشور شرکت های تعاونی در حوزه مسکن با مشکلات زیادی مواجه هستند.

به گفته مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران در گذشته با خریداری زمین های فاقد کاربری مسکونی توسط مدیران تعاونیها مشکلاتی برای اعضا بوجود آمده است و یا تعداد واگذاری ها بیشتر از ظرفیت پروژه ها بوده است. بایستی تا حد ممکن با همکاری مراجع ذیصلاح این معضلات برطرف گردد.

وی افزود: در این دوره از بین 18194 تعاونی که در سامانه جامع و هوشمند بخش تعاون ثبت نام نمودند 300 تعاونی حائز امتیاز بیشتر از پنجاه درصد را داشتند که از این تعداد ۱۶ تعاونی که بالاترین امتیاز را کسب نمودند، بعنوان برتر و تعداد 4 تعاونی هم بعنوان شایسته تقدیر انتخاب شدند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران بیان داشت: در روش جدید انتخاب تعاونی های برتر بدلیل استفاده از سامانه و عدم دخالت نیروی انسانی در فرآیند امتیاز دهی، میزان خطای انسانی و اعمال نظر شخصی در مرحله انتخاب به صفر رسیده است.

وی افزود: امید است با تلاش اقشار مختلف جامعه بتوان اقدامات و برنامه‌ریزی موثرتری را برای مشارکت عمومی و سرمایه گذاری در بخش تعاون فراهم نمود تا از این منظر شاهد رشد و شکوفایی بیشتر سهم تعاون در اقتصاد کشور باشیم.

رضایی بختیاری اشاره کرد که توسعه و ترویج فرهنگ تعاون و معرفی توانمندی‌های این بخش در  راستای اجرای سیاستهای دولت، ارج نهادن به زحمات تلاشگران این بخش موجب ارتقای جایگاه و اهمیت تعاون و مشارکت در جامعه، ایجاد انگیزه و رقابت سالم میان اعضای خانواده بزرگ تعاون کشور و تشویق و ترغیب فعالیتهای تولیدی و توزیعی در مناطق مختلف به صورت کار جمعی می باشد.

وی اضافه نمود: معرفی الگوهای عملی موفق تعاونی برای بهره‌گیری سایر تعاونی‌ها از روش‌ها، دستورالعمل‌ها و ابزارهای مدیریتی با هدف ارتقای وضعیت خود و ایجاد فضای مناسب برای انتقال دانش رسمی و بومی در تعاون و توسعه مشارکت‌های مردمی از اهداف برگزاری پانزدهمین جشنواره تعاونی های برتر استان تهران می باشد.

پروانه رضایی بختیاری با تشکر از همه تعاونی ها که در سامانه انتخاب تعاونی برتر استان ثبت نام نمودند، اسامی ۱۶ تعاونی برتر و برگزیدگان این دوره را بدین شرح اعلام نمود:

اتحادیه شرکت های تعاونی مسکن فرهنگیان استان تهران، اتحادیه تعاونی ها صنایع دستی استان، شرکت تعاونی مسافربری شماره یک، شرکت تعاونی تولیدی، توزیعی کارکنان شهرداری تهران، شرکت تعاونی اعتبار کارکنان شرکت سهامی بیمه ایران، شرکت تعاونی مصرف کارگران صنایع هواپیمایی، شرکت تعاونی سهام عدالت شهر تهران، شرکت تعاونی تولیدی رنگ و زرین الوان، شرکت تعاونی تولیدی کرمان قارچ، شرکت تعاونی صنایع پلاستیک تولید کنندگان استان، شرکت تعاونی مصرف بسیجیان راه آهن، شرکت تعاونی صنایع دستی طراحان بلور خاورمیانه، شرکت تعاونی دهیاران شهرستان شهریار، شرکت تعاونی مسکن کارکنان بیمارستان دکتر شریعتی، تعاونی توسعه و عمران شهرستان اسلامشهر و شرکت تعاونی و توزیع صنف چاپخانه داران تهران.

ایشان در ادامه افزود: از بین این ۱۶ تعاونی برتر استان تهران ۴ تعاونی به نامهای شرکت تعاونی مسافربری شماره یک، شرکت تعاونی، تولیدی و توزیعی کارکنان شهرداری تهران، شرکت تعاونی سهام عدالت شهر تهران و شرکت تعاونی اعتبار کارکنان شرکت سهامی بیمه ایران به عنوان شرکت تعاونیهای برتر ملی انتخاب گردیده اند.

در پایان این مراسم با اهدا لوح و تندیس از منتخبین تقدیر و تجلیل به عمل آمد.

۱۹ شهریور ۱۳۹۹ ۲۳:۲۷
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید