اخبار

جلسه هم اندیشی برای رفع مشکلات سامانه جامع روابط کار

جلسه سامانه جامع روابط کار
جلسه هم اندیشی هیات مدیره و اعضای کانون شوراهای اسلامی کار استان تهران با حضور کورش یزدان مدیرکل روابط کار و جبران خدمت، جواد رضوی رئیس مرکز فناوری اطلاعات، ارتباطات و تحول اداری وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی، علی خدایی رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران، هیات مدیره و اعضا این کانون، پروانه رضایی بختیاری مدیرکل، مدیر روابط کار، سرپرستان و روسای ادارات ستادی و اجرایی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران برای رفع مشکلات سامانه جامع روابط کار روز شنبه مورخ ۹۹/۱۱/۱۸ برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران پروانه رضایی بختیاری مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ضمن اشاره به موضوعات مطرح شده در جلسه قبل و فعالیت‌های انجام گرفته تا کنون گفت: دست یافتن به مشکلات، هم اندیشی جهت پیدا کردن راه حل و یا فکرکردن به آن از ثمره‌های این جلسات است.

وی با اشاره به اینکه از ابتدای سالجاری ۶۲ هزار دادخواست در پایتخت ثبت شده، شرایط کنونی استان تهران را حساس دانست و گفت: با رسیدن به ماهای پایانی سال شرایط سخت تر نیز خواهد شد، این جلسه که به منظور بررسی و یافتن راه حل مسایل جامعه هدف برگزار شده و همه مشکلات باید مطرح شود تا راهی برای آنها پیدا شود.

پروانه رضایی بختیاری جامعه هدف در استان تهران را کاملا متفاوت از سایر استان ها دانست و گفت: بررسی، رسیدگی و خاتمه یک پرونده در تهران بسیار دشوارتر است و تعداد زیادی از متقاضیان به سامانه دسترسی ندارند. در ارزیابی ها نیز این موضوعات بایدلحاظ گردد چه در استان تهران یک جرقه در یک کارگاه کوچک هم می‌تواند بازتاب بزرگی در کشور ایجاد کند.

وی با اشاره به حجم فعالیت در حوزه‌های دیگر از جمله تعاون گفت: تعاونی های مسکن در تهران که گردش مالی آنها اعداد و ارقامی سرسام آور است قابل قیاس با هیچ استانی نیست. وجود ۱۰هزار پرونده فعال فشار زیادی را به همکاران ما در ادارات وارد می کند.

پروانه رضایی بختیاری با ابراز گله‌مندی از مدیران شرکت سازنده این سامانه گفت: با وجود هماهنگی‌های فراوان موفق به دیدار مدیران این شرکت نشدیم. قصد آن را داشتیم تا در این جلسه مشکلات هر یک از روسا مطرح گردد و پاسخ های این شرکت دریافت شود. در شرایط حساس کنونی نیاز ما به تعاملات بیشتر در جهت کوتاه کردن مسیر های امور اداری و روند های انجام کار هستیم.

وی از برگزاری 7 جلسه با روسا ادارات و نمایندگان کارگر و کارفرمایی و مراجع تشخیص و تشکلات کارگری و کارفرمایی استان تهران اطلاع داد که خروجی آن آشنایی بیشتر با مشکلات جامعه هدف بوده که مقرر شد نمایندگان وزارتخانه در سامانه جامع روابط کار بررسی و پاسخ لازم ارایه نمایند. مهمترین مشکلات شامل عدم برگزاری دوره های آموزش برای نمایندگان کارگران و کارفرمایان، تصحیح عناوین شغلی کارگران، نظارت بیشتر بر کافی نت ها و کاریابی ها برای تعدیل هزینه های دادخواست، عدم توانایی احراز هویت کارگران نوجوان و زیر ۱۸ سال بدلیل نداشتن سیم کارت تلفن همراه به نام خود، عدم دسترسی آسان به گردشکار پرونده‌ها، مشکلات مربوط به توالی خودکار روند انجام کار توسط سامانه که از ایجاد خطای ثبت دادخواست توسط کاربر جلوگیری کند، عدم امکان ایجاد دادخواست های مشابه تکراری، عدم امکان بارگذاری صفحه دوم شناسنامه جهت احراز تعداد فرزندان، قطع مکرر سامانه و سرعت کم آن که سبب برگزاری دوباره جلسات و تاخیر در نتیجه‌گیری کاربر میگردد. این نیازمندی هایی است که باید توسط سازندگان با بهره‌گیری از تجارب کارشناسان ادارات اجرایی و ارتباط گرفتن با آن‌ها مورد بررسی قرار گیرد.

وی در جهت تسریع فرآیند بررسی پرونده‌ها پیشنهاد کرد ترتیبی داده شود تا کاربران دادخواست بتوانند به سوابق بیمه فرد دسترسی داشته باشند و بتوانند راهنمایی بهتری به کارگران ارائه نمایند.

 در پایان اعضا کانون شوراهای اسلامی کار استان تهران از تلاش‌های پروانه رضایی بختیاری در جهت رفع مشکلات کارگران در سامانه جامع روابط کار قدردانی و ازین روند ابراز خشنودی کردند.

در ادامه کورش یزدان نوید بهبودی شرایط کلی سامانه و رفع بخش عمده از دغدغه های مطرح شده را داد و گفت: سامانه جامع روابط کار در بخش دادرسی بسیار بستر گسترده‌ای دارد که باید میان سازمان‌های دیگر ارتباط برقرار شود و این کار بسیار دشوار و مستلزم صبر و حوصله است. روسا و کارشناسان ادارت تابعه اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران با همکاری و تعامل سبب تکمیل و کارآیی  روز افزون این سامانه خواهد شد.

وی از حذف الزام به داشتن شماره ثبت ملی در فرآیند ثبت دادخواست خبر داد و گفت: برای کاربران زیر ۱۸ سال و اتباع خارجه که درصد کمی از جامعه هدف را شامل می‌شوند، باید به صورت فیزیکی تشکیل پرونده و راه حل جایگزین برای آن لحاظ گردد.

وی در بیان دستاورد های مهم این سامانه گفت: اگر نواقص سامانه مرتفع شود کار بزرگی در جهت تسهیل و تسریع امور کارگران در مراجع حل اختلاف انجام شده است و این امر در گرو پیشرفت سامانه و ارتباط با سازمان های مربوطه مانند تامین اجتماعی کشور می‌باشد. این سامانه در جهت حذف تخلفات بصورتی شکل گرفته که هیچکس نمی تواند به مدارک بارگذاری شده توسط کاربر دسترسی پیدا کرده و در آن تغییری ایجاد کند. به همین صورت برای جلوگیری از تخلف، در رأی هایی که توسط کارشناسان نهایی و تایید شده است نمیتوان تغییری ایجاد کرد. بایستی با ایجاد بارکدهای اختصاصی به آرای هیات های رسیدگی از سامانه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی صحت رأی را پیگیری نمود و تغییر بعدی در آن را غیر ممکن می کند.

وی همچنین خبر از ایجاد سازوکاری در ارسال پرونده ها به دیوان عدالت اداری بصورت الکترونیکی را داد تا فرایند انجام کار کاربران تسریع گردد.

وی با اشاره به محدود بودن امکانات معیشتی در شرایط فعلی اظهار داشت: تمام تلاش ما در جهت تسهیل شرایط رسیدگی به شکایات و دادخواست های کارگران برده و در شرایط قرنطینه و محدودیتها و تعطیلی ها کوشش شد مراجع تشخیص تعطیل نشوند تا رسیدگی به امور کارگران متوقف نگردد.

یزدان هم‌چنین در جهت تکمیل سامانه‌ کامل و رفع اشکالات گفت: ما با کارشناسان استان های مختلف سامانه را در حالت آزمایشی ایجاد کردیم تا بتوان بصورت عملی ایرادات را پیدا کرد اما این روند با شیوع بیماری کرونا کوتاه شد و این کار مستلزم زمان بیشتری بود و مواجهه با این ایرادات خارج از انتظار نبود.

مدیرکل روابط کار و جبران خدمت همچنین به آموزش نمایندگان مراجع حل اختلاف و اهمیت آن اشاره کرد و افزود: برنامه این آموزش ها در دست تدوین است و به محض تهیه آن از استان تهران شروع به آموزش های مجازی خواهیم کرد.وی در انتها از همکاران اداره کل استان تهران تقدیر نمود و گفت: باید نگاه به این استان خاصتر باشد.

عکس میانی نشست سامانه جامع روابط کار

علی خدایی رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران اظهار داشت کارگران در برقراری ارتباط از طریق سامانه جامع روابط کار و تلفن همراه و یا امکان ارایه دادخواست به صورت فیزیکی همانند گذشته را داشته باشند. هدف ما این است تا اجباری برای استفاده از سامانه برای کارگران نباشد تا متحمل هزینه‌ای نشوند.

وی در ادامه به لزوم اطلاع‌رسانی بیشتر از طریق رسانه‌ها اشاره کرد و افزود: در مورد سامانه‌ای با این گستردگی و حجم فعالیت باید اطلاع رسانی بیشتری انجام شود. بطور مثال هرکس باید بداند که حساب کاربری خود را نباید د اختیار شخص دیگری قرار دهد. هر نماینده‌ای در حوزه ما حساب کاربری خود را در اختیار شخص دیگری قرار دهد حکم آن فرد ابطال خواهد شد.

خدایی همچنین با اشاره به وضع کنونی استان تهران اذعان داشت: شرایطی که در استان تهران دیده می‌شود بهترین شرایط موجود در کل کشور است. ما به مواردی در استان‌های دیگر برخوردیم که واقعا نگران کننده است.

رضوی رئیس مرکز فناوری اطلاعات، ارتباطات و تحول اداری وزارتخانه نتیجه این جلسات را شنیدن مشکلات از افراد متخصصی دانست که مستقیما با جامعه هدف در ارتباط هستند و راه حل برطرف شدن این مشکلات را شنیدن و بررسی این انتقادات عنوان کرد.

وی درباره حذف امکان بارگزاری کپی شناسنامه و کارت ملی در سامانه تصریح کرد: این عمل به دلیل تسهیل و تسریع انجام این فرآیند توسط کاربران صورت گرفته و تنها کد ملی و تاریخ تولد مورد نیاز است. همچنین در زیر سامانه بیمه بیکاری نیز تدابیری اندیشیده شد تا بتوان مراجعات افراد را کاهش داد، این فرایند که از ۱۵ دی بکار گرفته شده حدود ۹۶ درصد از مراجعات را کاهش خواهد داد.

در ادامه رضوی درباره آثار مفید زیر سامانه بیمه بیکاری گفت: پیش از این فرایند بررسی پرونده‌ها بدون استفاده از این سامانه حداکثر تا ۴۳ روز به طول می انجامید در حالیکه اکنون با استفاده از این سامانه این مدت به ۶ تا ۱۳ روز کاهش یافته است.

وی همچنین به لزوم ایجاد اصلاح برخی ساختارها اشاره کرد و با ذکر مشکلات آن اذعان داشت: با وجود همه این دشواری‌ها چندین اصلاح ساختار انجام شده و تعدادی در دست پیگیری است.

رئیس مرکز فناوری اطلاعات، ارتباطات و تحول اداری وزارت متبوع با اشاره به اینکه دفاتر پیشخوان دولت مراجع رسمی ارائه خدمت است، گفت: این کار اختیاری می‌باشد و هر شخص میتواند با استفاده از تلفن همراه خود نیز ثبت دادخواست نماید و تعرفه مصوب نیز از سازمان تنظیم مقررات رادیویی دریافت شده است اما سعی بر این است تا با اطلاع‌رسانی های گسترده و آموزش کافی هر کس شخصا این فرآیند را انجام دهد.

۲۰ بهمن ۱۳۹۹ ۰۸:۱۶
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید