اخبار

ایجاد اشتغال در بخش مشاغل خانگی آسانتر و کم هزینه تر از سایر بخش ها است

جلسه هم اندیشی
جلسه هم اندیشی به منظور آشنایی بیشتر با مشکلات کارگران خصوصا زنان کارگر استان تهران و بررسی راه های برون رفت از آنها برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران صبح امروز دوشنبه مورخ 1400/1/16جلسه ای با حضور زهره الهیان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، پروانه رضایی بختیاری مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران، علی خدایی رئیس و جمعی از اعضای اتحادیه بانوان کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران با رعایت کامل شیوه‌نامه‌های بهداشتی برگزار شد.

زهره الهیان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی هدف از برگزاری این نشست را آشنایی بیشتر و شروعی برای ارتباط موثرتر در جهت رفع مشکلات و رسیدگی به مسائل کارگران این استان دانست و بیان داشت: پیشنهاد می شود کمیته حقوقی کانون شوراهای اسلامی کار بررسی تطبیقی قانون کار جمهوری اسلامی ایران را با قانون کار سایر کشورها انجام دهد تا بتوان با الگو برداری و بومی سازی آنها مشکلات مفاد قانون کار را رفع نمود.

الهیان مقامات مسئول دستگاه‌های اجرایی را یاری رسان نمایندگان مجلس دانست و گفت: مسئولین به دلیل تمرکز بیشتر در امور تخصصی و اجرایی میتوانند نکات مهمی را در جهت قانون گذاری به نمایندگان مجلس ارائه و انتقال دهند.

وی همچنین اذعان داشت: عدم تنش‌های کارگری در استان ویژه و متراکم تهران، مستلزم وجود مدیریت قوی و آگاه می باشد که یک بانو به نام پروانه رضایی بختیاری توانسته به این امر مهم دست یابد.

نماینده مجلس

زهره الهیان افزود: طی بازدیدهایی که تا کنون از کارخانه‌ها داشته ام مشاهده گردید اکثریت کارکنان آنها بانوان هستند که این نکته جنبه‌های مثبت و منفی‌ دارد که مهمترین موارد آن مسئولیت پذیری و دقت عمل بیشتر زنان است. اما موضوعات امنیت شغلی، مرخصی زایمان و کمک هزینه مهدکودک نیز مواردی است که باید به آنها توجه شود تا برای بانوان امکان اشتغال بیشتر فراهم گردد تا مشکلات بعدی همچون ترس از فرزندآوری در آنان بوجود نیاید.

الهیان در ادامه از تصویب طرح "جمعیت و تعالی خانواده" خبر داد و گفت: در این طرح امکاناتی برای بانوان دیده شده است تا تشویق به فرزندآوری شوند و درپی آن از روند پیر شدن جمعیت کشور جلوگیری گردد.

در ادامه این نشست پروانه رضایی بختیاری مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران با مغتنم شمردن حضور زهره الهیان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در این اداره کل را دلیلی بر توجه و دغدغه‌ ایشان در حوزه کارگری خصوصا وضعیت اشتغال بانوان دانست و بیان داشت: وجود ۱۸۰۰۰ تعاونی در استان تهران حاکی از این است که در صورت عملکرد صحیح و اصولی هیئت مدیره آنها بخش زیادی از مشکلات اقتصادی این استان قابل رفع خواهد شد.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران افزود: اهم مشکلات بخش تعاون ناشی از فعالیت بدون مطالعه و عملکرد نادرست افراد غیر متخصص بوده است. به طور مثال در تعاونی‌های مسکن خرید زمین‌هایی با کاربری غیر مسکونی یکی از مشکلاتی است که ادامه فعالیت آنها را نیازمند به صرف هزینه گزاف تغییر کاربری و تامین منابع مالی از سوی اعضای تعاونی می کند که اکثر اوقات تامین این منابع برای آنها مقدور نیست. همچنین ساخت تعداد واحدهای کمتر به نسبت تعداد اعضای تعاونی از دیگر مشکلات این حوزه می باشد. در هر صورت تنها راه حل صاحبخانه شدن کارگران و کارمندان این استان استفاده درست از ظرفیتهای حوزه تعاون است.

رضایی بختیاری با اشاره به تعداد زیاد پرونده های شکایت کارگران در استان تهران، گفت: این تعداد شکایات موجب می شود تمایل کارفرمایان نسبت به استفاده از نیروی کار کمتر نماید. لازم است با آسیب شناسی در حوزه روابط کار میزان این شکایات را کاهش داد. در شرایط دشوار شیوع بیماری کرونا و تاثیر زیاد آن بر بازار کار و اشتغال کشور در استان تهران ما شاهد آرامش محیطهای کارگری و کارفرمایی بودیم که تحقق این مهم را مرهون زحمات و همکاری اعضای شوراهای اسلامی کار و همکاران خود در ادارات ستادی و اجرایی می دانم.

نشست مجلس

وی افزود: طی سال گذشته در تهران ۷۰۰۰۰ نفر بیمه بیکاری دریافت کردند، در شرایطی که سامانه‌های نوپا اختلالاتی داشت و شیوع ویروس کرونا مسبب بیکاری بسیاری از کارگران شده بود، تنها در یکی از ادارات اجرایی ما به اندازه چند استان دیگر  دادخواست بررسی شد.

رضایی بختیاری با اشاره به شرایط آسان ایجاد اشتغال در بخش مشاغل خانگی، گفت: از مجلس شورای اسلامی درخواست حمایت بیشتری در زمینه قانونگذاری و تخصیص بودجه برای این حوزه و طرح‌های اشتغال روستایی و عشایری داشته و همچنین خواستار بذل توجه بیشتری به بخش ورزش کارگری هستیم.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران با اشاره به اطلاعات سامانه رصد، گفت: تعهد استان تهران در ایجاد اشتغال طبق مصوبه شورای عالی کشور ۹۶۰۰۰ نفر بوده است که در سال ۹۸ تعداد ۹۵۰۰۰ اشتغال محقق گردیده است و در سال ۹۹ با ایجاد ۱۱۹۲۵۲ فرصت شغلی در عمل ۱۲۴درصد اهداف برنامه اشتغال تحقق یافته است.

وی افزود: در بخش مشاغل خانگی اعتبار استان تهران در سال نود و هفت ۴۸ میلیارد تومان بوده که متاسفانه در سال ۹۸ و ۹۹ به ۸/۶ میلیارد تومان کاهش پیدا کرده است. در سال ۹۸ ضمن جذب اعتبار مذکور حدود ۷۶۵ شغل ایجاد گردیده است. در سال ۹۹ نیز با جذب حدود ۹ میلیارد تومان حدود ۸۰۰ شغل ایجاد شد ( ۱۰۴ درصد تحقق پیش بینی)

وی وضعیت اشتغال در طرح روستایی عشایری را تشریح کرد و بیان داشت: از مجموع اعتبار ابلاغی به استان تهران (۳۸۰ میلیارد تومان) تا کنون در ۵ مرحله ۳۲۱ میلیارد تومان توسط بانک مرکزی تخصیص داده شده است که تا کنون استان تهران ۳۳۴ میلیارد تومان (۱۰۴ درصد عملکرد) به طرح های روستایی عشایری پرداخت نموده و حدود ۴۲۵۰ شغل در این بخش ایجاد گردید.

رضایی بختیاری با اشاره به تسهیلات کرونا، گفت: ۱۰۶۴۰میلیارد تومان جهت پرداخت کسب و کارهای آسیب دیده از شیوع ویروس کرونا و همچنین پرداخت تسهیلات اجاره مسکن به استان تهران ابلاغ گردیده است که در حوزه کسب و کارهای آسیب دیده این اداره کل متولی پیگیری آن بوده و تا کنون به حدود ۲۷۰۰۰ واحد آسیب دیده تسهیلاتی به مبلغ ۳۳۲۰ میلیارد تومان پرداخت نموده که در این خصوص نیز استان تهران دارای رتبه یک کشوری می باشد. براساس آخرین اعلام مرکز آمار ایران نرخ بیکاری در زمستان سال ۹۹ در استان تهران ۷ درصد بوده که بعد از استان مرکزی رتبه دوم کشوری را در پایین ترین نرخ بیکاری داشته است.

در ادامه این نشست علی خدایی رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان با اشاره به اظهار نظر یکی از نمایندگان کمیسیون صنایع در مجلس که مهم ترین مشکل تولید را قانون کار دانسته بود، گفت: مطرح شدن موضوع مزد توافقی از سوی برخی نمایندگان بسیار مشکل آفرین خواهد بود  هرچند در بحث تعیین حداقل مزد سال جاری نیز اخلال ایجاد کرد.

رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران، افزود: برخی نمایندگان دلیل افزایش تعداد کارگران غیر رسمی را وجود حداقل مزد میدانند و این تنها بهانه‌ای برای مطرح کردن موضوع مزد توافقی است. این اظهار نظر نمایندگان مجلس در مورد مزدهای توافقی که گاهی از سوی کارفرمایان به عنوان قانون تلقی می شود برای کارگران مشکل‌ساز خواهد بود.

وی ریشه مشکل افزایش شکایات کارگری را عدم وجود امنیت شغلی برای کارگران دانست و گفت: 3/5 میلیون نفر کارگر غیر رسمی داریم که فاقد امنیت شغلی بوده و مجبور به تحمل هرگونه شرایط غیر منصفانه می‌شوند. این گروه پس از سالها جدایی از محل کار اقدام به طرح شکایت می کنند که پیگری و رسیدگی آن دشوار خواهد بود.

وی الگو گرفتن از قانون کار کشورهای دیگر را غیرممکن دانست و گفت: هیچ کشوری از طریق  قانون کار به رونق تولید و شکوفایی نخواهد رسید زیرا عوامل متعددی در پیشرفت اقتصادی تاثیرگذار می باشد.

۱۶ فروردین ۱۴۰۰ ۱۹:۰۸
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید