اخبار

با دستور رئیس جمهوری و وزیر کار؛

مشکلات کارگران طبس بررسی، پیگیری و اقدام عملی در رفع مشکلات آنها شروع شد

مشکلات کارگران طبس بررسی، پیگیری و اقدام عملی در رفع مشکلات آنها شروع شد
سید ابراهیم رییسی، رییس جمهوری در سومین سفر استانی دولت سیزدهم روز جمعه 19 شهریور ماه 1400 با هدف بررسی مسایل و مشکلات و تلاش برای حل آنها به خراسان جنوبی سفر کرد.
وی در ادامه سفر به استان خراسان جنوبی ، از معدن زغال سنگ پروده به صورت هوایی بازدید کرد و برای شنیدن مشکلات ، در جمع کارگران معدن پروده حاضر شد و با آنها گفت وگو کرد .
در راستای سفر ریاست جمهوری به شهرستان  طبس و دستور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ، حاتم شاکرمی، معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی  روز سه شنبه 23 شهریور 1400 به شهرستان طبس سفر کرد.
 این سفر به منظور پیگیری موضوعات و مباحث سفر رئیس جمهوری  با هدف طرح و بررسی مشکلات بهره برداران و نمایندگان کارگران معادن زغال سنگ و بازدید از فرایند و شرایط کار در معادن صورت گرفت.

ضرورت افزایش ایمنی محیط کار کارگران در معادن زغال سنگ

معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی  با حضور در  معادن زغال سنگ پروده و معدنجو و بازدید از ظرفیت های معدنی منطقه در جمع کارگران ،کار فرمایان و ‌مدیران اجرایی استان حضور یافت و  بر  ضرورت رفع موانع تولید و افزایش و ارتقاء شرایط ایمنی محیط کار تاکید کرد.

حاتم شاکرمی در این بازدید در جریان وضعیت رفاهی کارگران شرکت های پیمانکاری قرار گرفت و ضمن شنیدن مشکلات و مسائل کارگران، خواستار رفع نواقص و مشکلات موجود توسط پیمانکاران شد.

وی همچنین ضایعه درگذشت مرحوم علی مرادی از کارکنان معدن زغال سنگ معدنجو را تسلیت گفت  و اظهار امیدواری کرد : با افزایش شرایط ایمنی محیط کار معادن از این پس شاهد این اتفاقات ناگوار نباشیم.

معاون روابط کار همچنین در نشست تخصصی با نمایندگان کارگران، پیمانکاران و مسئولین معادن زغالسنگ، مشکلات مطرح شده از سوی کارگران را پیگیری و راهکارهای اجرایی لازم در این خصوص اعلام کرد و در نهایت مصوبات توسط شاکرمی معاون روابط کار جمع بندی شد.

در جریان سفر معاون روابط کار مقرر شد: تفاوت میزان حقوق و مزایای دریافتی توسط کارگران و اقلام مشمول حق بیمه ارسالی به سازمان تامین اجتماعی توسط کارفرمایان محاسبه و از ابتدای سال 1400 به تامین اجتماعی واریز شود. اقلام مشمول کسر حق بیمه توسط سازمان تامین اجتماعی تعیین و مدیرکل تامین اجتماعی استان نسبت به ابلاغ و مساعدت شعب تابعه در پذیرش فهرست اصلاحی اقدام نماید.

همچنین مقرر شد: در خصوص ادعای مطرح شده مبنی بر عدم اجرای طبقه بندی مشاغل شرکت اصلی در مورد کارگران پیمانکار ، کارفرمای اصلی نسبت به بررسی دوباره احکام و تطبیق آن با طرح مصوب خود با نظارت اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اقدام کند.

در خصوص نحوه محاسبه و پرداخت 4 درصد حق بیمه مشاغل سخت و زیان آور مقرر شد، موافقت سازمان تامین اجتماعی ظرف مدت دو هفته اعلام و پیمانکاران 4 درصد مربوطه را به همراه سایر اقلام حق بیمه به صورت ماهیانه به سازمان تامین اجتماعی پرداخت کنند و چنانچه در قرارداد پیمانکار و کارفرمای اصلی این موضوع لحاظ نشده ، تجدیدنظر شود.

همچنین پیمانکار (الماس مثه شمال) مکلف  شد نسبت به آغاز بهسازی و اصلاح وضعیت بهداشتی اتاق ها ، حمام ها و ... محل اسکان کارگران ظرف مدت 20 روز با نظارت کارفرمای اصلی و تایید دانشگاه علوم پزشکی و مرکز بهداشت برابر مقررات بهداشتی ، اقدام کند، همچنین وضعیت رفاهی کارگران سایر پیمانکاران بر اساس دستورالعمل های مربوطه توسط کارفرمای اصلی بررسی و در صورت نیاز نسبت به اصلاح آن نیز اقدام شود .

تسریع در احداث پایگاه امداد و نجات در منطقه پروده از طریق وزارت صمت و مدیرکل سازمان صمت استان از دیگر مصوبات این سفر بود.
۲۵ شهریور ۱۴۰۰ ۱۱:۱۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید