اخبار

کمیته تجدید نظر بررسی و تطبیق مشاغل سخت و زیان آور استان تهران برگزار شد

هفته کارگر گرامی باد
کمیته تجدید نظر بررسی و تطبیق مشاغل سخت و زیان آور استان تهران روز یکشنبه مورخ ۱۴۰۰/۲/۷ با حضور تهمینه دانیالی مشاور وزیر و سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران ، سعید دهقان مدیر روابط کار ، نمایندگان تشکلهای کارگری و کارفرمایی عضو این کمیته و جمعی از روسا و کارشناسان ذیربط در سالن جلسات این اداره کل برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان تهران در این جلسه تهمینه دانیالی مشاور وزیر و سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران با اشاره به ماموریت اصلی کمیته بررسی مشاغل سخت و زیان آور، خاطر نشان کرد : رسالت اصلی کمیته سخت وزیان آور استان تهران اجرای صحیح قوانین بازنشستگی مشاغل سخت و زیان آور همراه با الزام کارفرمایان در جهت اصلاح فرایندها در محیط کار در راستای کمک به منابع تامین اجتماعی بویژه حفظ سلامت کارگران است  که بایستی به خوبی انجام پذیرد.
 
تهمینه دانیالی ضمن تاکید بر حضور اکثریت اعضاء در جلسه های تجدید نظر در جهت بهسازی کارگاهها گفت : طبق آئین نامه کارفرما مکلف است در فرصت ۲ سال برای جلوگیری از تنش جسمی و استرس کاری وضعیت کارگاه را از حالت سخت و زیان آور در آورد.

سخت و زیان آور

 وی متذکر شد: بایستی جلوی بسیاری از  لطمات جسمی و روحی کارگر گرفته شود. همچنین بار مالی  برای کارفرمایان و سازمان تامین اجتماعی بخصوص در این شرایط سخت اقتصادی در نظر گرفته شود.
 
در ادامه سعید دهقان مدیر روابط کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران ضمن تقدیر از اعضای این کمیته در خصوص انجام وظایف کمیته تجدید نظر تشخیص و تطبیق مشاغل سخت و زیان آور استان تهران اظهار داشت : بایستی تشکیل جلسات به صورت مداوم و با حضور مدیران سازمانها تشکیل شود. بایستی با اجرای دقیق قانون و مقررات بازنشستگی مشاغل سخت و زیان آور به اجرای قوانین و آئین نامه های آن در همه بخشها توجه داشت.
 
وی تاکید کرد: با توجه به در اختیار داشتن سوابق بیمه ای متقاضیان از جمله عناوین شغلی انتقال دبیرخانه سخت و زیان آور به سازمان تامین اجتماعی باعث بهبود و سرعت بخشیدن به امور و در نتیجه کاهش درخواست ها واصله دادرسی خواهد شد.
 
وی اشاره کرد: کمیته‌های بدوی و تجدید نظر تعیین و تطبیق مشاغل سخت و زیان آور به استناد آئین نامه و دستور العمل های اجرایی کارهای سخت و زیان آور، اقدام به بررسی این مشاغل می کنند و در این راستا کمیته بدوی بررسی و احراز مشاغل سخت و زیان آور در این اداره کل در سال گذشته با تشکیل جلسات متعدد نسبت به بررسی و احراز مشاغل سخت و زیان آور اقدام کرده است.
سخت و زیان آور
وی گفت : مشاغل سخت و زیان آور مشمول کارهایی است که در آن عوامل فیزیکی‌، شیمیایی‌، مکانیکی و بیولوژیکی محیط کار غیر استاندارد بوده و در اثر اشتغال کارگر تنشی به مراتب بالاتر از ظرفیت‌های طبیعی جسمی و روانی در فرد ایجاد می شود که نتیجه آن بیماری شغلی و عوارض ناشی از آن است. 

 

وی گفت: به منظور کاهش این صدمات، در قانون کار و آیین نامه ‌های مربوطه، یک سال سابقه پرداخت حق بیمه در کارهای سخت و زیان آور یک سال و نیم سال محاسبه شده و لازمه برقراری مستمری بازنشستگی پیش از موعد در مشاغل سخت و زیان آور دارا بودن حداقل ۲۰ سال متوالی و یا ۲۵ سال متناوب اشتغال در کارهای سخت و زیان آور است.
 
وی بیان داشت: این جلسات به منظور رسیدگی دقیق تر به پرونده اعتراضات واصله به آرای کمیته بدوی برگزار می شود که بنا به تاکید مدیر کل حضور مستمر تمام اعضا در این جلسات برای بررسی بهتر و صدور رای به نحوی که حقی از کارگر یا کارفرما ضایع نشود امری ضروری است.

 

گفتنی است در این جلسه حدود ۱۰ پرونده شرکت های مختلف بصورت گروهی و ۱۶۰ پرونده بصورت انفرادی با عناوین شغلی مختلف مورد رسیدگی قرار گرفت.
۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ ۲۳:۲۵
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید