اخبار

بازدید هیات تجاری لبنان از تعاونیهای استان تهران

بازدید هیات تجاری لبنانی از تعاونی های استان تهران
هیات بلند پایه تجاری کشور لبنان با هدف آشنایی با نحوه تشکیل و عملکرد تعاونی های استان تهران روز سه شنبه ۲۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ با حضور در اداره تعاون ، کار و رفاه اجتماعی ساختمان مرکزی تهران پس از نشستی با مدیر و روسای ادارات ستادی و اجرایی مدیریت امور تعاون اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان تهران، جهت بازدید از شرکت تعاونی خدمات درمانی چشم پزشکی نگاه عارف و شرکت تعاونی ایران خودرو عازم این دو شرکت تعاونی شدند و با برخی از اعضا و مدیران آنها دیدار و گفتگو کرده و سپس از محل فعالیت آنها بازدید نمودند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان تهران در نشست مشترکی که با حضور دکتر قاضی عبداله احمد مدیر کل امور اجتماعی لبنان (معاون وزیر کار لبنان) ، محمد الحاج نماینده جهاد البناء حزب‌الله لبنان، عبادی مشاور معاونت تعاون وزارت مردم، رضا صداقت مدیر امور تعاون و مریم میوه چی سرپرست اداره نظارت بر تعاونی های اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران برگزار شد ، در خصوص نحوه همکاری و تبادل تجربیات و دانش روز امور تعاون بحث و گفتگو به عمل آمد.

در این نشست محمد الحاج نماینده جهاد البناء حزب‌الله لبنان هدف از این سفر را آشنایی با آخرین دستاوردهای ایران در حوزه تعاون برشمرد و گفت: سفر ما به ایران در راستای توانمند سازی و تقویت بنیه اقتصادی خانواده های لبنانی و شرکتهای تعاونی از طریق همکاری دو کشور و درپی تفاهمنامه ای که در سالهای گذشته بین لبنان و ایران منعقد شده، صورت گرفته است.

هیات لبنانی

محمد الحاج نماینده جهاد البناء حزب‌الله لبنان نیز اظهار داشت: مجموعه جهاد البناء با هدف ارائه خدمات به مردم، مناطق کم‌ برخوردار و جنگ‌زده لبنان خدمات رفاهی و اجتماعی به مردم و به دولت لبنان را به عهده دارد.

این مقام مسئول بیان داشت : در ایران با توجه به جایگاه تعاون، از بخش اقتصادی بسیار خوب حمایت می شود. با عنایت به همکاری دولت با شرکتهای تعاونی ، اکثرا تعاونی ها فعال هستند و در برنامه های  اقتصادی دولت نیز سهیم و نقش دارند.

در ادامه عبدالله احمد معاون وزارت امور اجتماعی لبنان نیز با ابراز خرسندی از حضور خود و هیات همراه در اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران، گفت: تجربیات دولت جمهوری اسلامی ایران در حوزه تشکیل و توسعه بخش تعاون می‌تواند به رفع بسیاری از چالش‌های لبنان در این حوزه کمک کند و با تاسی از شرکتهای تعاونی ایرانی با حمایت و ساماندهی شرکتها تعاونی های لبنان بتوان به افراد کم بضاعت کمک کرد تا به کسب و کار خود رونق بخشند.

معاون وزارت امور اجتماعی لبنان گفت : لبنان با جمعیتی بالغ بر ۶ میلیون نفر یک کشور مصرف کننده است و تولید محصولاتش بیشتر مصرف داخلی دارد. لذا ما در تلاشیم با گسترش مشاغل خود گامی در راستای رفع فقر و صاردات برداریم.

هیات لبنانی

وی فرهنگ سازی و ترویج تعاون را در لبنان ضروری دانست و گفت : در لبنان ۱۶۰۰ تعاونی به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۰۰ تعاونی فعال می باشند.

وی افزود: ما در موضوعات ارائه خدمات به خانواده های کم بضاعت در لبنان نیازمند کسب تجربه از ایران در حوزه تعاون هستیم. ایران توانسته به موفقیت های چشمگیری در این زمینه دست یابد. ما در تلاشیم تا راه موفقیت شما را دنبال کرده و در این راستا گام برداریم.

در ابتدای این نشست رضا صداقت مدیر امور تعاون، اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران ضمن خیر مقدم به نمایندگان تجاری و اقتصادی لبنان، بیان داشت: ما آمادگی همکاری و انتقال تجربیات خود در حوزه تعاون را به دولت و حزب الله لبنان اعلام می داریم.

وی یکی از عوامل موفقیت بخش تعاون در ایران را ساماندهی جوامع محلی دانست و افزود: بایستی با شناسایی تولیدات هر محله نسبت به تشکیل تعاونی محلی اقدام نمود و در جهت تقویت آن تلاش کرد.

وی تشکیل تعاونی های مشاغل خانگی را از دیگر عوامل موفقیت حوزه تعاون در ایران  دانست و گفت: تولید صنایع دستی از طریق تشکیل تعاونی و عرضه محصولات به بازارچه های محلی باعث شده تا ایران در حوزه مشاغل خانگی موفقیت آمیز عمل نماید.

هیات لبنانی

مدیر امور تعاون اداره کل تعاون ،کار و رفاه اجتماعی استان تهران با اشاره به بخشهای صنعت، کشاورزی و خدمات در حوزه تعاونی ها ، گفت:  ما آمادگی داریم تا با بیروت در راستای ایجاد ساختار تشکیل تعاونی ها با همان ظرفیت طایفه ایی خود همکاری داشته باشیم.

در ادامه میهمانان لبنانی با حضور در شرکت تعاونی خدمات درمانی چشم پزشکی نگاه عارف با نحوه تشکیل ، اهداف و پروژه های درحال اجرای این بیمارستان آشنا شده و در این بازدید دکتر ضیائی متخصص چشم پزشکی و رئیس هیئت مدیره این شرکت تعاونی مطالب و توضیحاتی را بیان نمود.

در ادامه هیات لبنانی در معیت مدیران ایرانی اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان تهران به کارخانه ایران خودرو عزیمت نموده و از نزدیک با فعالیت شرکت تعاونی این شرکت آشنا شدند.

۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ ۲۲:۴۷
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید