اخبار

دومین نشست تبیین حقوق فرهنگ اجتماعی زنان کارگر برگزار شد

دومین نشست تبیین حقوق فرهنگ اجتماعی زنان کارگر برگزار شد
دومین نشست تبیین حقوق فرهنگ اجتماعی زنان کارگر برای رسیدگی به امور حقوقی بانوان کارگر با حضور دکتر وحیده نگین مشاور وزیر در امور بانوان ، مهندس هفده تن معاون روابط کار ،دکتر جلالی مدیر کل امور فرهنگی وزارت تعاون ،کار و رفاه اجتماعی ، مهندس لطفی نژاد مدیرکل تعاون ،کار و رفاه اجتماعی استان تهران و تعدادی از مدیران دستگاه های دولتی و شرکتهای خصوصی در جمع کثیری از زنان کارگران شرکت کروز برگزار گردید.

همزمان با میلاد خجسته حضرت معصومه (س) و روز دختران، دومین نشست تبیین حقوق فرهنگ اجتماعی زنان کارگر برای رسیدگی به امور حقوقی بانوان کارگر با حضور دکتر وحیده نگین مشاور وزیر در امور بانوان ، مهندس هفده تن معاون روابط کار ،دکتر جلالی مدیر کل امور فرهنگی وزارت تعاون ،کار و رفاه اجتماعی ، مهندس لطفی نژاد مدیرکل تعاون ،کار و رفاه اجتماعی استان تهران و تعدادی از مدیران دستگاه های دولتی و شرکتهای خصوصی در جمع کثیری از  زنان کارگران شرکت کروز برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان تهران ، در این نشست مهندس لطفی نژاد مدیرکل تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی استان تهران، ضمن خوش آمد گویی به حضار بیان داشتند: تشکیل بانک اطلاعات زنان کارگر به شناسایی استعدادها و توانمندی زنان و هدایت آنها برای ایجاد تشکلهای تخصصی زنان کمک می کند.

احمد لطفی نژاد در دومین نشست علمی تبیین حقوق فرهنگی اجتماعی زنان کارگر افزودند: زنان حضور قابل توجهی در مشاغل و حرفه های مختلف کشور دارند.استعدادها و توانمندی زنان کارگر در عرصه های تولیدکشور به روشنی مشهود است اما بسیاری از توانمندی‌های زنان همچنان ناشناخته مانده اند.

لطفی نژاد با بیان اینکه قوانین مرتبط با زنان کارگر نیازمند بازنگری است، گفتند: تورم قوانین و مقررات در کشور و در بخش زنان موجب محدودیت اشتغال زنان کارگر شده است. ظرفیت های حقوقی برای زنان کارگر باید به خوبی بررسی شود تا قوانین و مقررات مختلف برای فعالیت حرفه ای و اشتغال آنان محدودیت ایجاد نکند که متاسفانه دیده شده برخی از قوانین و مقررات حمایتی زنان نه تنها به افزایش اشتغال آنان کمکی نکرده بلکه برای اشتغال آنان محدودیتهایی هم ایجاد کرده است.

 تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران دلیل انتخاب کارکنان شرکت کروز را برای حضور در این نشست ،بهره مندی این مجموعه از فناوری های روز دنیا برشمردند و افزودند: کروز کارخانه صنعتی و تولیدی با فناوری های جدید است که کل ویژگیهای یک کارخانه نمونه را برای اشتغال گسترده زنان دارد که این یک سرمایه خوب می باشد.

وی سرمایه های واقعی کشور را سرمایه های اجتماعی دانستند و گفتند: اکثر افراد فکر می کنند که سرمایه فقط در بعد اقتصادی خلاصه می شود در حالیکه اصلی ترین سرمایه همین بخش زنان و دختران کشور می باشند که یک سرمایه عظیم اجتماعی می باشند که مقدم بر سرمایه اقتصادی هستند و همچنین سرمایه عاطفی و مهریانی و سرمایه های هنری و ورزشی ، سرمایه فکری و فرهنگی ، همه زیر مجموعه سرمایه اجتماعی می باشند.

احمد لطفی نژاد هدف از برگزاری این نشست را شناسایی توانمندی های زنان در محیط های کاری دانستند و افزودند: این نشست بعنوان یک موتور جستجوگر پرقدرت بدنبال یافتن سرمایه های فرهنگی و اجتماعی می باشد.

وی بوجود آوردن یک بانک اطلاعاتی مبتنی بر آمار صحیح و قابل اطمینان را یک نیاز ضروری دانستند و تاکید کردند: برای برنامه ریزی در حوزه تشکل های زنان در حوزه سرمایه های اجتماعی اولین نیاز،وجود یک بانک اطلاعات قوی می باشد.

دیگر سخنران این نشست دکتر وحیده نگین مشاور وزیر تعاون ،کار و رفاه اجتماعی در امور بانوان ضمن تبریک میلاد با سعادت حضرت معصومه (س)و آغاز دهه کرامت، این نشست را شروع یک راه تازه دانستند و افزودند : این نشست می تواند سرآغاز یک راه تازه در برخورد با توانمندیها و توانایی های زنان باشد و امیدوارم که اثرات مثبتی در حوزه فرهنگی اجتماعی زنان کارگر داشته باشد.

وی با بیان اینکه زنان توانسته اند یک تغییر فرهنگی را در جامعه ایجاد کنند افزودند: نوعی دید در جامعه وجود دارد که زنان بین کار و زندگی و خانواده فرق می گذارند که شما در این نشست بر روی آن خط بطلان کشیدید و نه تنها هیچ فرقی در بین آنها نگذاشته اید بلکه یک تعادل بین کار و زندگی آن هم به نحو مطلوب و با توانمندی خوب میسر نموده اید.

وحیده نگین مشاور وزیر تعاون ،کار و رفاه اجتماعی در امور بانوان در انتهای سخنانش اظهار داشتند: اگر زنان شاغل امنیت شغلی و درآمدی و احساس رضایت داشته یاشند این رضایت را به خانه انتقال می دهند و اگر در خانه رضایت و احساس خوشایندی باشد زنان در محیط کار با اعتماد دوچندان حضور یافته و یک تعادل بسیار خوبی در کار و زندگی ایجاد میشود.

مهندس هفده تن معاون روابط کار وزارت تعاون ،کار و رفاه اجتماعی آخرین سخنران این نشست ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این نشست و تشکر از برگزار کنندگان آن و همچنین تبریک اعیاد ایام دهه کرامت بیان داشتند: بیش از 15% از سرمایه های ارزشمند کشورهایی که در اقتصادشان، حرفی برای گفتن دارند و بالاترین سهم را در تجارت جهانی دارند سرمایه های انسانی می باشد.

ایشان با بیان فرق بین منابع انسانی و سرمایه انسانی افزودند: در منابع انسانی اساسأ ظرفیت ها و قابلیت ها و استعدادهای انسانها دست نخورده و بلا استفاده می ماند اما سرمایه های انسانی یعنی تبدیل شدن منابع انسانی به انسانهای فرهیخته که در همه عرصه ها ارزش ایجاد می کنند.

مهندس هفده تن نرخ مشارکت اقتصادی زنان در جامعه را کمتر از 15% اعلام نمودند و افزودند: اشتغال زنان در کشور ما یک سوم جمعیت جویای کار می باشد که این اشتغال بیشتر در بخش های دولتی قابل مشاهده می باشد. در زمینه تحقیق و توسعه که موجب شکل گیری شرکتهای دانش بنیان می باشد؛ زنان خیلی بهتر از مردان می توانند فعالیت نمایند و می توانند این جایگاه ها که در آن خلاء احساس می شود را به خوبی پر کنند.

معاون روابط کار وزارت تعاون ،کار و رفاه اجتماعی در پایان سخنانش ایجاد الگوی تعادل در بین ساعات کار، اشتغال و زندگی زنان را الگوی مناسبی جهت حفظ کانون گرم خانواده دانستند و گفتند: خانواده مهمترین و بزرگترین دانشگاه تربیت انسانی می باشد و اگر بخواهیم در سرمایه های انسانی موفق باشیم باید در تربیت و جهت دهی کودکان در خانواده اقدامات مناسبی صورت پذیرد.

۲۸ اَمرداد ۱۳۹۴ ۱۱:۵۴
اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان تهران |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید