اخبار

سید حمید کلانتری معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از شرکت تعاونی مجتمع آموزشی راه رشد و دانشگاه علمی -کاربردی پیشتازان آیین زندگی در تهران بازدید نمودند

سید حمید کلانتری معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از شرکت تعاونی مجتمع آموزشی راه رشد و دانشگاه علمی -کاربردی پیشتازان آیین زندگی در تهران بازدید نمودند
سید حمید کلانتری معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، احمد لطفی نژاد مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران، علیرضا ناطقی مدیرکل تعاونی‌های خدماتی وزارت تعاون، حمدالله رستمی مدیرکل تحقیق، آموزش و ترویج وزارت بهمراه چند تن از خبرنگاران صبح امروز از شرکت تعاونی مجتمع آموزشی راه رشد و دانشگاه علمی -کاربردی پیشتازان آیین زندگی در تهران بازدید کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران، سید حمید کلانتری معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، احمد لطفی نژاد مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران، علیرضا ناطقی مدیرکل تعاونی‌های خدماتی وزارت تعاون، حمدالله رستمی مدیرکل تحقیق، آموزش و ترویج وزارت بهمراه  چند تن از خبرنگاران صبح امروز از شرکت تعاونی مجتمع آموزشی راه رشد و دانشگاه علمی -کاربردی پیشتازان آیین زندگی در تهران بازدید کردند.

سید حمید کلانتری در جریان بازدید از "مجموعه‌های مجتمع آموزشی شرکت تعاونی راه رشد" از محصل، معلم، مدیریت مدرسه، منزل و محتوای آموزشی به عنوان پنج عامل ایجاد تحول در یک محیط آموزشی نام برد و اظهار داشتند: به طور حتما معلمان نقش موثری در تربیت، رشد و اعتلای اخلاقی دانش‌آ‌موزان دارند و در اختیار داشتن امکانات و بودجه لازم در تجهیز مدارس به این امر کمک می‌کند.

ایشان در ادامه افزودند: مدیریت مدرسه به لحاظ پیوند میان معلم و محصل نقش مهمتری دارد و موجب تشویق و ترغیب و هدایت نسل دانش آموز می‌شود و اگر خانواده‌ها نیز همراه و همفکر مدرسه باشند، در ادامه و تکمیل مسیر توسعه و رشد دانش آموزان موثر خواهند بود و در کنار هم قرار گرفتن این 5 عامل موجب فعال کردن محصل و کارآمدی نظام آموزش و پرورش و نهاد تعلیم و تربیت خواهد شد.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به حرکت درآوردن سرمایه های انسانی و تبدیل آنها به سرمایه اجتماعی را رمز موفقیت تعاونی راه رشد عنوان کرد و گفتند: تجارب مجتمع آموزشی شرکت تعاونی راه رشد برای دیگر مدارس و تعاونی‌های غیر انتفاعی که در زمینه آموزش فعالیت دارند، الگوسازی و مورد استفاده واقع شود.

در این بازدید احمد لطفی نژاد مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران ضمن تبریک سالروز میلاد حضرت معصومه (س) و روز دختران بیان داشت: دانش و تجربه انسانها همچون کوه یخ در اقیانوس است که قسمت بزرگ آن درون آب است و دیده نمی شود ، فقط قسمت کوچکی از آن که در بالا می باشد دیده می شود. بر این اساس هر فرد باید تمام دانستنیهای خود را به روشنی بیان نماید تا دیگران از آنها استفاده کنند. سعی کرده ایم نظارت هایمان را به نظارت میدانی سوق دهیم. با نظارت میدانی وضعیت تعاونی ها بخوبی بررسی می شود. تلاش کرده ایم راههای رفع موانع و مشکلات آنها در زمان نظارت و بدون گذشت زمان اعلام گردد.

ایشان با بیان اینکه 512 تعاونی آموزشی در کشور فعالیت می کنند که اکثر آنها در استان تهران هستند، افزود: تا کنون هیچ اتحادیه تعاونی در این زمینه با رویکرد جدید مدیریتی در حوزه تعاون و در جهت ترویج فرهنگ تعاون و توانمندسازی آنها فعالیت نمی کند. اتحادیه های آموزشی را باید ایجاد نمائیم تا فعالیتهای هدفمند و قانونمند خود را شروع کنند.

در ادامه این نشست خانم اصلاح پذیر مدیرعامل مجتمع آموزشی تعاونی راه رشد از بورکراسی‌های اداری،‌ تورم موجود، نبود اتحادیه و محدودیت‌های قانونی برای کسب درآمد از جمله قیمت‌گذاری آموزشی وزارت آموزش و پرورش و سازمان بهزیستی به عنوان مشکلات و تهدیدهای بیرونی فعالیت تعاونی‌ها نام برد.

وی با اشاره به استیجاری بودن محل فعالیت از معاون تعاون وزارتخانه در خواست نمودند تا دستور مساعدت را به منظور تامین یک قطعه زمین برای احداث ساختمان مجتمع صادر نمایند.

در این زمینه سید حمید کلانتری معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی راهکاری را به مدیران مجتمع آموزشی تعاونی راه رشد و سایر مراکزی که شرایط مشابهی را دارند پیشنهاد دادند مبنی بر اینکه  با جذب سرمایه از اعضاء جدید و خیرین مدرسه ساز اعتبار لازم را تامین و از اوقاف هم قطعه زمین وقفی را درخواست نمایند.

مدیرعامل مجتمع آموزشی راه رشد همچنین از پیشنهاد آموزش و پرورش منطقه 2 برای معرفی این مجتمع آموزشی به عنوان اتاق فکر خبر داد و گفت: اتحادیه تعاونی‌های آموزشگاهی باید در قالب حضور حداکثری اعضا ایجاد شود.

بر اساس این گزارش، مجتمع آموزشی تعاونی راه رشد در سال 1364 با تاسیس مرکز پیش دبستانی فعالیت خود را آغاز کرده است و در سال 1375 در مقطع ابتدایی و با چارچوب تعاونی فعالیت علمی و فرهنگی خود را تا دوره پیش دانشگاهی گسترش داده است.

دراین مرکز آموزشی 620 نفر بصورت رسمی و حق التدریس مشغول بکار هستند و دارای 115 سهامدار می باشدکه 52 درصد از سهامداران  در مجتمع مذکور شاغل هستند. بخش اعظمی از نیروهای شاغل را اعضای هیات علمی دانشگاه‌های معتبر تشکیل می‌دهند.

این مجتمع آموزشی تعاونی مجهز به مهدکودک و پیش دبستانی، دبستان و متوسطه دخترانه و پسرانه و پیش دانشگاهی دخترانه است و بهره‌مندی از روان‌شناسان و مشاوران، آموزش زبان دوم و کامپیوتر، آموزش مهارتهای زندگی،صنایع دستی ، برگزاری کلاس‌های المپیاد علمی و دپارتمان‌های زبان انگلیسی از ویژگی‌ مهم مدارس راه رشد به شمار می‌رود.

در جریان این بازدید، 5 دانش‌آموز مقطع متوسطه با حضور بر روی جایگاه سالن جلسات از نحوه آموزش‌ها گزارشاتی به معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارائه کردند که مورد تشویق حضار قرار گرفتند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران، پس از این بازدید، کلانتری معاون امور تعاون وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی و هیئت همراه در "مرکز تعاونی آموزش عالی علمی کاربردی پیشتازان آیین زندگی" حضور یافتند و ضمن بازدید از مجموعه‌ این شرکت تعاونی، با مسئولان و اساتید آن به دیدار و گفت‌وگو پرداختند.

کلانتری در جریان این نشست درجهت رفع مشکلات تعاونی‌های آموزشی بیان داشتند: معاونت تعاون با مسئولان سازمان امور مالیاتی نشستی برگزار کرده است که در آن مسائل مالیاتی بخش تعاون مطرح و مقرر شده است کارگروهی به منظور حمایت ویژه از تعاونی‌ها در زمینه امور مالیاتی تشکیل شود.

ایشان فعالیت علمی، خدمت به آسیب پذیرترین قشر جامعه و معلولان، تربیت نیروهای انسانی و تجهیز آنها به مهارتهای علمی و مهارتی و انجام کار جمعی در قالب تعاونی را از مهمترین ویژگی‌های موسسه پیشتازان آیین زندگی نام بردند و افزودند: فعالیت تعاونی و خدمات اجتماعی یک کسب و کار اجتماعی به شمار می‌رود و هدف این مجموعه قبل از سودآوری، خدمت عام المنفعه است. بنابراین این کار باید مستندسازی شود و تجارب تعاونی به منظور الگوسازی گردآوری و به شکل مکتوب در اختیار دیگر تعاونی‌ها قرار داده شود.

سید حمیدکلانتری با اشاره به کارنامه موفق تعاونی پیشتازان آیین زندگی در راه‌اندازی مجموعه‌های مختلف آموزشی و توانبخشی، مرکز آموزش عالی علمی کاربردی و هنرستان فنی و حرفه‌ای و پیش دانشگاهی، بر لزوم پیوند این مرکز آموزشی با بنیادهای خیریه و حمایت گر تأکید کردند.

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در پایان تصریح کرد: دعوت از خیرین و نیکوکاران و همچنین نهادهای حامی به عنوان پشتیبان و حمایت گر می‌تواند در تداوم عملکرد موفق اینگونه تعاونی ها و انجام خدمات عام المنفعه گسترده تر موثر باشد.

در این بازدید احمد لطفی نژاد مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران هماهنگی مرکز تعاونی آموزش عالی علمی کاربردی پیشتازان آیین زندگی با سازمان بهزیستی را مفید دانستند و بیان داشتند: برای استفاده در رشته های خاص بهزیستی، کارورزی دانشجویان با بهره مندی از مراکز آموزشی تحت پوشش بهزیستی می تواند بسیار موثر باشد.

رئیس مرکز علمی کاربردی پیشتازان آئین زندگی خانمی به نام مهرانگیز میکائیلی است که علاوه بر تأسیس واحدهای آموزشی و توانبخشی، مرکز آموزش عالی علمی _ کاربردی پیشتازان آیین زندگی را در دوره‌هایی در مقاطع کاردانی و کارشناسی و کارشناسی ارشد با 4353 نفر فارغ التحصیل(تا پایان نیمسال تابستانی 93-92) که جذب بازار کار شده‌‌اند، تشکیل داده است.

خانم میکائیلی رئیس مرکز تعاونی آموزش علمی کاربردی پیشتازان آیین زندگی نکاتی را در ابتدای نشست با معاون وزیر در میان گذاشت و یکی از مشکلات اساسی  را محدودیت اعمال شده از سوی سازمان بهزیستی کشور در بکارگیری دانشجویان این دانشگاه در دوره های کارورزی اعلام کرد.

وی در این باره تأکید کرد که بر اساس رسالت دانشگاه ها باید دانشجویان  با مهارت لازم جهت ارائه خدمت مطلوب به جامعه آمادگی داشته باشند و علاوه بر مهارت‌های علمی به صورت تجربی به توانمندی‌ عملی دست یابند.

میکائیلی با بیان اینکه در مقطع کارشناسی ارشد پروژه مناسب‌سازی محیط معلولان را آماده کرده‌ایم، گفت: امیدواریم، یکی از دست‌اندرکاران از جمله شهرداری تهران یا استانداری برای اجرایی شدن این پروژه کمک کند.

این کارآفرین نمونه که پیش از این در حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی هم تقدیر شده است، از همکاری و حمایت‌های وزارت تعاون در مورد توسعه فعالیت‌های این مرکز دانشگاهی قدردانی کرد.

میکاییلی در ادامه به ارائه گزارشی از عملکرد این مجموعه دانشگاهی تعاونی پرداخت و گفت: این شرکت تعاونی در سال 77 در پنج محور آموزشی، فرهنگی، ورزشی، توانبخشی و مشاوره روانی آغاز به کار کرد و در سال 71 مرکز آموزشی و توانبخشی معلولین ذهنی پویش و در سال 73 مجتمع آموزشی و توانبخشی استثنایی آیین زندگی را در 2 مقطع ابتدایی و راهنمایی تاسیس کرد.

وی ادامه داد: این دو مرکز در حال حاضر به امکانات و خدمات آموزشی و توانبخشی در زمینه‌های گفتار درمانی، کار درمانی ذهنی و جسمی، فیزیوتراپی، مشاوره و راهنمایی، پیشگیری و بهداشت و کارگاه‌های حرفه آموزی با کادر مجرب و متخصص مجهز هستند.

مدیرعامل تعاونی آموزشی پیشتازان آیین زندگی با بیان اینکه در سال 88 با راه‌اندازی هنرستان فنی و حرفه‌ای و پیش دانشگاهی غیر دولتی دوره‌های آموزشی در رشته‌های کامپیوتر، گرافیک، معماری و حسابداری را ارائه کردیم، گفت: تعداد فارغ‌التحصیلان مرکز آموزش عالی علمی کاربردی پیشتازان آیین زندگی 7435 نفر هستند و در حال حاضر 200 عضو هیأت علمی و 1750 دانشجوی در حال تحصیل در این مرکز وجود دارد.

وی از رشته‌های مدیریت تعاون، مددکاری اجتماعی‌، مدیریت سلامت، امور تعاون، تکنولوژی آموزشی، تربیت مربی مهد کودک و مربی پیش دبستانی، روان شناسی و توانمندسازی معلولان به عنوان رشته‌ها و دوره‌های در حال اجرا در این مجتمع دانشگاهی  نام بردند.

۲۶ اَمرداد ۱۳۹۴ ۱۵:۵۳
اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان تهران |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید