اخبار

نشست تخصصی تبیین و نحوه اجرای برنامه اشتغال فراگیر مدیران منطقه 2 استانهای کشور(تهران، البرز، قم ، سمنان و مرکزی) با حضور مسئولان کشوری و استانی در سالن همایشهای شهدای حرم استانداری تهران برگزار شد.

www.tehran.mcls.gov.ir
نشست تخصصی تبیین و نحوه اجرای برنامه اشتغال فراگیر مدیران منطقه 2 استانهای کشور شامل استانهای تهران ، البرز ، قم ، سمنان و مرکزی با حضور آقایان مهندس مقیمی استاندار تهران، دکتر منصوری معاون کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ،مهندس حاتم شاکرمی مدیرکل محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران، دکتر امامی امین معاون هماهنگی امور اقتصادی توسعه منابع استانداری تهران، دکتر ازوجی مشاور وزیر و مدیر کل دفتر سیاستگذاری و توسعه اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و همچنین مدیران و و نمایندگانی از ادارات کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استانهای تهران، البرز، قم، سمنان و مرکزی روز سه شنبه مورخ 1396/8/30 در سالن همایشهای شهدای حرم استانداری تهران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان تهران در این نشست تخصصی سخنرانان درباره وظایف دستگاه های اجرایی نسبت به اشتغال فراگیر، معرفی برنامه اشتغال فراگیر در سال 1396، فرایند اجرایی یا تقسیم کار دستگاه ها و پایش و ارزشیابی و الزامات اجرای برنامه در منطقه دو کشور که شامل استان های تهران، البرز، قم ، سمنان و مرکزی می شود، اظهار نظر کردند.

مهندس محمد حسین مقیمی استاندار تهران با اشاره به ضرورت ایجاد شغل برای مردم، بیان داشتند: وقتی که خوب انجام وظیفه نماییم، آن‌وقت است که از عهده وظایف خود برآمده‌ایم و آن زمانی است که متوجه شویم کارهایی که انجام داده ایم، کافی بوده و نیازی نیست که به سراغ برنامه‌های دیگر برویم.

استاندار تهران با تاکید بر اینکه بایستی تلاش نماییم تا اشتغال موجود را حفظ نماییم، افزودند: این اشتغال می‌تواند در بخشهای کشاورزی، صنعت و یا خدمات باشد اما در هر صورت جلوگیری از ریزش اشتغال موجود باید در اولویت باشد.

مهندس مقیمی با بیان اینکه در استفاده از تکنولوژی‌های جدید و توسعه خطوط بخش‌های تحقیقات و توسعه در واحدهای بزرگ تولیدی غفلت مضاعفی وجود دارد، افزودند: وقتی کارخانه‌ای پس از ۳۰ سال کار تعطیل می‌شود نشان‌دهنده این است که خیلی دیر ضرورت‌های به روز رسانی آن را درک کرده‌ایم این یعنی اینکه تکنولوژی‌های جدید را در آنها به کار نگرفته‌ایم و بخش‌های تحقیق و توسعه آنها را غیرفعال نگه داشته‌ایم.

استاندار تهران این مجموعه عوامل و مشکلات بیمه‌ای را موجب عدم رقابت‌پذیری واحدهای بزرگ با واحدهای کوچک ارزیابی کرده و گفتند:  کارخانه‌های کوچک هم‌اکنون با برون‌سپاری اداره می‌شوند و این موجب می‌شود که هزینه‌های آنها به میزان بالایی کاهش یابد و در نتیجه قیمت تمام شده کالاها و خدمات آنها هم کاهش یابد. اما درباره کارخانه‌های بزرگ قضیه کاملا متفاوت است. برای نمونه واحدهای بزرگ در استان‌های تهران، البرز و مرکزی توان رقابت با واحدهای کوچک مشابه خود را ندارند و در نتیجه تعطیلی آنها می‌تواند قریب‌الوقوع باشد.

مهندس مقیمی با اشاره به اینکه صنایع کشور با بحران سرمایه‌گذاری‌های جدید روبه‌رو هستند، افزودند: باید یادآور شد که سرمایه‌گذاری‌هایی که در قدیم بر روی صنایع کشور انجام شده بود هم‌اکنون به دلیل همان عواملی که بیشتر گفتم تعطیل شده یا در آستانه تعطیلی هستند. مثل کارخانه ارج، ما باید به فکر بالا بودن بهره‌وری سرمایه‌های جدید باشیم که به شدت هم به آنها نیازمندیم. بایستی شرایطی فراهم شود تا سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی با اطمینان و اعتماد فعال‌تر وارد شوند تا بدین‌وسیله رشد هشت درصدی که انتظارش را می‌کشیم محقق شود.

ایشان در ادامه افزودند: سرمایه‌گذاری صرفا مربوط به شقوق کلان آن نمی‌شود و سرمایه‌گذاری می‌تواند در یک خانه در دل یک روستا و یا در یک کارخانه فولاد با چهار هزار نفر کارگر انجام شود. مهم این است که همه این موارد باید به صورت یک منظومه در کنار هم دیده شوند.

استاندار تهران تصریح کردند: باید از کارآفرینان و روحیه سرمایه‌گذاری آنها حمایت کرد. ولی در حال حاضر از سرمایه‌گذاری و کارآفرینی استقبال و حمایت واقعی به عمل نمی آید. به همین خاطر کارآفرینان ما ناراحت و گلایه مند هستند. ما بایستی در این زمینه فکری اساسی نماییم تا هزینه‌های پیش از تولید آنها کاهش یابد. آنها نباید نگران خواب سرمایه و تاخیر در راه‌اندازی کسب و کارشان باشند. زیرا اینگونه موارد موجب افزایش قیمت تمام شده تولیدات و خدمات آنها می‌شود.

در ابتدای این نشست مهندس شاکرمی مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران ضمن خیرمقدم به مدعوین به برنامه‌های اشغال فراگیر در سالجاری اشاره کرده و بیان داشتند: تا کنون ۱۶ جلسه در فرمانداری شهرستانهای مختلف استان تهران در خصوص اجرای برنامه‌های فراگیر اشتغال دولت محترم برگزار کرده‌ایم که در ادامه آنها امروز هم در استانداری تهران حاضر شدیم تا با هماهنگی‌های بیشتر، اجماع نظر و مدیریت واحد در پیشبرد اهداف این برنامه‌ها موفقیت بیشتری حاصل شود.

مهندس حاتم شاکرمی در ادامه، افزودند:‌ در راستای اجرای طرح کارورزی تاکنون بیش از 24181 کارورز که دارای شرایط بوده اند در سامانه ثبت‌نام نموده اند. واحد های پذیرنده احراز شرایط شده نیز تعداد 1348 واحد می باشد. تعداد 240 مجوز صادر شده است. تعداد 62  قرار داد منعقد که این افراد در واحدهای پذیرنده مشغول به کار هستند. مجوزهای صادره برای مشاغل خانگی هم به تعداد 1386 مورد رسیده است. تعداد 38 طرح به بانک های عامل ارسال گردیده که در سال 1396 مبلغ 24850 میلیون ریال تسهیلات به آنها پرداخت شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران با اشاره به طرح روستا تعاون که قرار است زمینه توسعه اشتغال پایدار را در روستاهای کشور فراهم نماید، گفتند: تا به حال ۵۸ روستای دارای مزیت در این طرح شناسایی شده اند و به این منظور ۱۲ تعاونی در سطح استان تهران فعال شده است.

ایشان در ادامه به تسهیلات و کمک‌های اعتباری دولت و برنامه‌های اشتغال فراگیر اشاره داشته و افزودند: فرآیند رسیدگی بانک‌‌ها به طرحهای ارائه شده از سوی متقاضیان را برای دریافت تسهیلات، از ۳۰ روز به ۱۰ روز کاهش داده‌ایم؛ چراکه برای پیشبرد برنامه‌ها نیازمند کوتاه کردن روند اداری هستیم. در همین راستا بایستی ضعف‌های سامانه ثبت‌نام طرح کارورزی هرچه زودتر برطرف شود.

مهندس شاکرمی با بیان اینکه استان تهران بخش زیادی از بار اشتغال کشور را بر دوش دارد، گفتند: نمی‌شود که استان تهران با همه این چالش‌ها مواجه باشد اما از یارانه بهره‌مند نشود؛ لذا باید در بررسی طرح‌ها و اثرات مثبت آنها جلسات بیشتری برگزار کنیم تا همکاری مضاعفی بین بانک‌ها و دستگاه‌های مسئول ایجاد شود.

در ادامه این نشست جلسه دکتر عیسی منصوری معاون توسعه اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به ناهماهنگی‌هایی که در گذشته در برنامه‌های اشتغال دولت‌های قبل وجود داشته، گفتند: یکی از دلایل به ثمر نرسیدن برنامه‌های اشتغال در دولت‌های گذشته به ناهماهنگی‌های بین دستگاهی بازمی‌گشت. اما حالا دولت شرایط را به‌گونه‌ای فراهم آورده است که شاهد هماهنگی‌های یکپارچه میان دستگاه‌های مسوول در امر اشتغال هستیم.

دکترمنصوری با بیان اینکه در پیشبرد برنامه‌های اشتغال باید به حفظ فرصت‌هایی شغلی توجه داشت، افزودند: صیانت از اشتغال موجود باید در برنامه‌های اشتغالزایی بیش از این دیده شود چراکه ریزش نیروی کار عدد قابل اعتنایی را به خود اختصاص می‌دهد. طرح‌هایی همچون طرح تکاپو فرصت شغلی ایجاد می‌کند. به صورت کلی تحریک تقاضا و تقویت طرف عرضه موتور پیشبرد برنامه‌های اشتغال هستند و در این راه کارفرمایان از معافیت‌های بیمه‌ای و یارانه‌های مزدی بهره‌مند می‌شوند.

ایشان درخصوص طرحهای اشتغال زا، گفتند: اختصاص ۵۰۰ میلیارد تومان برای طرح کارورزی و اختصاص ۱۰۰ میلیارد تومان دیگر از نمونه‌های تضمین اعتبار به برنامه‌های اشتغال دولت بوده است. البته باید گفت که طرح کارورزی را از طریق منابع داخلی تامین اعتبار کرده‌ایم. با این حال و به صورت کلی مسوول ایجاد اشتغال در کشور تنها وزارت کار نیست و این تنها از طریق هماهنگی‌های بالادستی بین دستگاه‌های مسوول محقق می‌شود.

معاون توسعه اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه سیاست‌های اشتغال باید به صورت دولتی و خصوصی به صورت عملیاتی درآید، افزودند: مهمترین وظیفه دولت در یک حکمرانی خوب ایجاد تعادل اقتصادی بین بخش خصوصی و دولت است از طرفی یکی از مولفه‌های اشتغال فراگیر مشارکت بخش خصوصی در نظام حکمرانی است. همچنین اختصاص ۲۰ هزار میلیارد تومان یارانه سود و تسهیلات از طریق هشت بانک به اضافه اختصاص یک اعتبار ۱۱هزار میلیارد تومانی در طرح‌های توسعه اشتغال از دیگر حمایت‌هایی است که دولت از این طرح‌ها به عمل آورده است.

دکتر منصوری در ادامه این مطالب، گفتند: با این حال قرار نیست وام‌هایی که می‌دهیم را حراج کنیم یا آن را خرج سودآوری عده‌ای کنیم و باید به صورت هدفمند تزریق اعتبارات انجام شود تا بخش خصوصی نیز راغب به ورود و حمایت از برنامه‌های اشتغال شود. اصل مشوق بیمه‌ای، کمک‌های دولتی و تعریف پروژه‌های جدید از اهدافی است که در برنامه‌های اشتغال دنبال می‌شود که البته نباید در راه‌اندازی آنها صرفا به منابع دولتی متکی باشیم.

شایان ذکر است در ادامه نشست تخصصی تبیین و نحوه اجرای برنامه اشتغال فراگیر مدیران منطقه 2 استانهای کشور کارگاه پرسش و پاسخ برگزار شد و حضار به بیان نظرات و راهکارهی خود پرداختند. 

۱ آذر ۱۳۹۶ ۱۱:۰۵
روابط عمومی اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان تهران |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید